كاوش در جاذبه های شهر باستانی هاران

حدود 50 كیلومتری جنوب سان لیورفا، شهر هاران فرهنگی متفاوت را به بازدید كننده ها عرضه می كند و بواسطه تاریخ استقرار طولانی برخی جاذبه های تاریخی جالب توجه را در خود گردآورده و به زمان حال پیوند می زند. هرچند بیشتر توریست ها به این مكان می آیند كه در جو باستانی آن غوطه ور شوند، هاران جدید نیز، در نزدیكی مرز سوریه، شهری است كه بطور مجزا در قلمرو عرب های سوریه قرار دارد. بومیان اینجا عربی و نیز تركی صحبت می كنند و سبك خانه سازی خشتی لانه زنبوری نیز در سرتاسر مرز شمال شرقی سوریه دیده می شود.  هاران بخاطر ارتباطی كه با داستان حضرت ابراهیم (ع) دارد و اشاره دارد به اینكه در عهد قدیم به‌عنوان مكانی بوده كه ابراهیم و قبیله‌اش برای چندین روز در طول سفرشان از اور به كنعان در آنجا اقامت داشته‌اند. هاران بایستی از حدود قرن 18 قبل از میلاد به‌عنوان سکونت‌گاه بوده باشد. حفاری‌ها تائید كرده كه این مكان در هزاره سوم قبل از میلاد ایجاد شده و لوح‌های گلی مربوط به قرن 18 قبل از میلاد به شهر و اقامتگاه‌های مجاور اشاره می كند و نام‌های منسوبین ابراهیم (ع) به كرّات بر روی آن‌ها وجود دارد.

كاوش در جاذبه های شهر باستانی هاران  - خرید بلیط هواپیما

در سال‌های بعد، هاران به مركزی برای پرستنده‌های خورشید و ماه تبدیل شد. آثاری از معبدی دوقلو برای سین (ماه) و شاماش (خورشید) متعلق به قرن 16 قبل از میلاد در اینجا یافت شد. سلطه به‌وسیله ملل مختلف (ازجمله امپراطور آشوری در قرن 13) به همراه تبدیل هاران به مركز پرستش آسمان، وضعیت آن را كمی تغییر داد و زمانی كه بابلی‌ها رسیدند (556- 539 قبل از میلاد)، آن‌ها نیز سین را پرستش كردند. حتی جانشینان اسكندر كبیر و رومی‌ها به خدای ماه احترام قائل می‌شدند. این شهر در آن زمان كارای (Karrai) و بعداً كارها (Carrhae) شناخته می‌شد و بر سر آن بین امپراتوران رقابت كننده جنگ بسیاری درمی‌گرفت. در سال 53 قبل از میلاد ارودس دوم اشكانی ارتش كراسوس را در همین‌جا نابود كرد. گو اینكه كاركالا در هاران در 217 بعد از میلاد در راه برگشت از معبد به قصر فرمانروا كشته شد. در سال 382 بعد از میلاد قبل از همه زیارتگاه‌های بت‌پرستی به‌وسیله تئودوسیوس بزرگ، امپراطور روم شرقی تخریب شد و معبد سین در هاران قرار داده شد. بطور جالب‌توجهی، به‌رغم ناپایداری امپراتوران گوناگون، برخی شهرها در مناطق داخلی كشور از انقلاب‌های مذهبی‌ای كه از هاران عبور کرده‌اند، در امان مانده‌اند. در نزدیكی سوگماتار، آیین صابئی به پرستش پیكرهای شبیه ستاره در معابد و زیارتگاه‌هایشان تا اوایل قرون وسطی ادامه دادند. مركز قدیمی هاران باستانی، جایی است كه گفته می شود ابراهیم (ع) در آنجا زندگی كرده و هدف اصلی برای بازدید و تماشا است. الان به آن آلتین بساك گفته می شود و وجود خاكریز اطراف در اینجا نشانه ای از سكونت در این منطقه در 3000 سال قبل از میلاد به بعد می باشد. 

كاوش در جاذبه های شهر باستانی هاران  - خرید بلیط هواپیما

دیوارهای به شدت تخریب شده شهر و ردیف آجر كه هنوز هم به آسانی مشخص هست، بخش بزرگی از این شهر قدیمی را احاطه كرده است. زمین چاله چوله شده و موج دار در اینجا مشخصه یك شهر متروك است، منظره ای مشابه در شهر قدیمی متروك وان در شرق تركیه دیده می شود. حلقه دیوارها با 7 دروازه كه 5 تا از آن‌ها هنوز قابل تشخیص است شكسته می شود: دروازه آلپو (حلب) در غرب كه براساس یك كتیبه به‌وسیله صلاح الدین ایوبی در سال 1192 بازسازی شده بود؛ دروازه لیون در شمال، دروازه موصل در غرب؛ دروازه رقه در جنوب و دروازه رومی. جنوب شرقی این مكان دركنار بقایای بزرگ و باشكوه ارگ مورد بررسی قرار گرفته است. زمانی كه سه طبقه بنا شد، این مكان به‌وسیله فاطمی ها در سال 1032 بازسازی شد. 3 برج مستحكم چندضلعی هنوز هم قابل شناسایی هستند و تصور می شود كه آن‌ها مكان معبد ماه را كه هاران را زمانی بسیار مشهور می ساخت به تصرف درآوردند. عده ای هم گفته اند كه این زیارتگاه در نزدیك یا حتی زیر سایت اولو كامی دقیقا به سمت شمال شرقی قرار داشت. این مكان چهارگوش بزرگ آثار مسجدی كه به‌عنوان اولین دانشگاه اسلامی جهان محسوب می شود را در خود نگه داشته است، خرید بلیط هواپیما


هواپیمایی آسمان
هواپیمایی تابان
هواپیمایی آتا
هواپیمایی معراج
هواپیمایی ایران ایر
هواپیمایی کاسپین
هواپیمایی نفت
هواپیمایی قشم
هواپیمایی ایران ایرتور
هواپیمایی ماهان
هواپیمایی کیش ایر
هواپیمایی زاگرس