دلایل تأخیر در پرواز هواپیماها

دلایل تأخیر در پرواز هواپیماها - خرید بلیط هواپیما - تاخیر پرواز

تأخیر در پرواز و معطلی در فرودگاه را اگر عده ای فقط شنیده باشند عده ی دیگری هستند که آن را کاملا لمس کرده اند. هر چند این موضوع چندان خوشایند نیست و اغلب باعث کلافگی و عصبانیت مسافران میشود اما معمولا دلایلی دارد که شاید با دانستن آنها کمی صبر کردن برایمان آسانتر شود. در ابتدا بد نیست بدانید که پروازهای کمتر از 30 دقیقه جزء پروازهای تأخیری به حساب نمی آیند و تأخیر پروازها از 30 دقیقه بیشتر محاسبه میشود. اما دلایلی که برای تأخیرها برشمرده اند مسائلی است مانند وضعیت نامناسب جوی، کمبود قطعات و نقص فنی، ترافیک هوایی، لغو فرود، مشکلات شرکتهای هواپیمایی و مسائل مربوط به فرودگاهها. در بین تمام این موارد بیشترین سهم از آن نقص فنی هواپیما پیش از پرواز وسپس بدی آب و هوا و شرایط نامناسب جوی میباشد. درباره نقص فنی هواپیماها گفته شده است که به دلیل وجود تحریم ها ، برطرف کردن نقص و تغییر قطعه به سختی صورت میگیرد و چون شرایط تعمیر قطعه وجود ندارد، ممکن است مشکلی کوچک  منجر به تأخیری طولانی شود و این امر بر پروازهای دیگر هم تأثیرگذار است و موجب تأخیر آنها هم میشود. لذا راه حل این مشکل را نوسازی ناوگان هوایی دانسته اند.
در مورد شرایط آب و هوایی مشخص است که تأخیر، خارج از کنترل سازمان هواپیمایی است. موضوع آب و هوا از نظر دید کافی خلبان برای نشست و برخاست حائز اهمیت است و با وجود نابسامان بودن آب و هوا و کاهش دید، تأخیر ایجاد میشود. زیرا خلبان در ابتدای پرواز باید دید 300 متری داشته باشد و نیز برای فرود هم باید باند را پیدا کند و نیاز به دید بیشتری دارد. مثلا زمانی که دید کافی برای فرود وجود نداشته باشد و خلبان با ریسک اقدام به فرود کندو در فاصله کم از زمین (حدود 90 متر) باز هم باند دیده نشود، به ناچار خلبان باید دوباره اوج گرفته و منتظر دید کافی برای فرود باشد و همین امر سبب تأخیر میشود.به طور کلی در سه مکان، تغییر شرایط جوی در برنامه زمان بندی پرواز تأثیر خواهد داشت: فرودگاه مبدأ، حین
پرواز، فرودگاه مقصد. ترافیک هوایی هم گاهی عامل تأخیر میشود، زیرا هنگام ورود هواپیما به فرودگاه ممکن است تراکم و ازدحام ایجاد شود، لذا هواپیماها باید با پرواز به صورت دایره ای شکل در حومه فرودگاه منتظر بمانند تا شرایط فرود فراهم شود. لغو فرود هواپیما هم زمانی رخ میدهد که در آستانه فرود خلبان به دلایل امنیتی تصمیم میگیرد که فرود نیاید و پرواز را ادامه دهد و بعد از مدتی دوباره فرود آید که این مورد هم باعث تأخیر میشود. گاهی اوقات هم تأخیرها ناشی از مشکلات سوء مدیریتی است که اینگونه موارد از سوی سازمان پیگیری میشود. به گفته معاون سازمان هواپیمایی تا وقتی از ایمنی هواپیما اطمینان حاصل نشود اجازه پرواز هم صادر نمیگردد. همچنین ایشان تأکید کرد که هیچ شرکتی از تأخیرات پرواز سود نمیبرد زیرا با وجود تأخیر تعداد پروازها کاهش میابد ضمن اینکه نارضایتی مسافران هم به آن اضافه میشود ، خرید بلیط هواپیما .


هواپیمایی آسمان
هواپیمایی تابان
هواپیمایی آتا
هواپیمایی معراج
هواپیمایی ایران ایر
هواپیمایی کاسپین
هواپیمایی نفت
هواپیمایی قشم
هواپیمایی ایران ایرتور
هواپیمایی ماهان
هواپیمایی کیش ایر
هواپیمایی زاگرس