نقش رنگ چراغ های نوك بال هواپیما چيست ؟

شايد تا به حال به اين موضوع توجه نكرده باشيد كه چرا در نوك بال همه هواپيماها چراغي قرار دارد كه رنگ يك چراغ قرمز و در بال ديگر سبز يا ابي است ؟اما واقعا دليل چيست ؟ همين تفاوت رنگ يك كمك بسيار بزرگ و امنيتي براي پروازهاست. فرض كنيد شما خلبان هواپيماي مسافربري هستيد و در شب هم پرواز مي كنيد تا چشم كار مي كنه مقابلتون سياهي است ناگهان ستاره اي از دور نظر شما را جلب مي كند كه چشمك زنان در حال حركت است ! اين هواپيما به من نزديك مي شود (از مقابل و رو در رو) يا سرعت من آنقدر زيادتر از ان است كه من به او نزديك مي شوم؟ يا كلا هواپيماي مقابل به من نزديك مي شود يا دور مي شود ؟ اصلا شايد مورب از جنوب غربي به سمت شمال شرقي از مقابل من عبور مي كند !!! لامپ ها و چراغ های نورانی و رنگی متعددی روی هواپیماها نصب شده است که هر کدام، وظیفه خاصی را برعهده دارند. دسته ای از این چراغ ها موقعیت هواپیما را مشخص می کنند. به این چراغ ها Navigation Lights گفته میشود.  این چراغ ها ثابت هستند، منظوراین است که چشمک نمی زنند و به سه رنگ سبز ، سفید و قرمز هستند. 

۱- چراغ سبز رنگ نوک بال راست (Right Wingtip) 

۲- چراغ قرمز رنگ نوک بال چپ (Left Wingtip) 

۳- چراغ سفید رنگ بسته به نوع هواپیما معمولا در انتهای دم افقی (Horizontal Tail) 
 
حال که با موقعیت نصب این چراغها آشنا شدیم ، باید بدانیم هر کدام از این چراغها با زاویه خاصی نور را پخش می کنند. چراغهای سبز و قرمز با زاویه ۱۱۰ درجه و چراغ سفید با زاویه ۱۴۰ درجه که مجموعا ۳۶۰ درجه را پوشش میدهند، نور را منتشر می کنند.  
با استفاده از این سه رنگ می توان موقعیت هواپیما را تشخیص داد. فرض کنید شما در حال پرواز هستید و ناگهان متوجه هواپیمایی دیگر در مسیر خود می شوید، برای جلوگیری از برخورد، باید مسیر حرکت ترافیک روبروی خود را تشخیص دهید و ببینید که آیا هواپیمای جلوی شما به سمت شما در پرواز است یا از شما دور میشود؟ به چپ در حال حرکت است یا راست؟ برای تشخیص موقعیت خود و هواپیمای جلوی شما به چراغهایش دقت کنید. اگر چراغ سفید را دیدید شک نکنید که هواپیمای روبرو در حال دور شدن از شماست یعنی با شما هم جهت است، چراکه نور سفید دم هواپیما را می بینید. حال اگر هم نور سفید را دیدید هم نور سبز ، پس شما سمت راست هواپیمای روبرو هستید .  حال اگر نور سفید دیده نشد و مثلا فقط نور قرمز را مشاهده میکنید، بدین معناست که هواپیمای روبرو، سمت چپ شما و مخالف جهت شما یعنی به سمت شما در حال پرواز است، خرید آنلاین بلیط هواپیما .

نویسنده : مجید مهاجری


هواپیمایی آسمان
هواپیمایی تابان
هواپیمایی آتا
هواپیمایی معراج
هواپیمایی ایران ایر
هواپیمایی کاسپین
هواپیمایی نفت
هواپیمایی قشم
هواپیمایی ایران ایرتور
هواپیمایی ماهان
هواپیمایی کیش ایر
هواپیمایی زاگرس