تاریخچه شرکت ایرباس

 تاریخچه شرکت ایرباس - خرید آنلاین بلیط هواپیما - دیده بان خرید بلیط هواپیما

ایرباس نامی نیست که به گوشمان ناآشنا باشد. هر جا سخن از هواپیما و هر چه مربوط به آن است باشد ناخودآگاه پای ایرباس هم به میان می آید. شرکتی که با وجود جدیدالتأسیس بودن نسبت به بوئینگ هم اکنون سایه به سایه این شرکت قدیمی تر و دومین شرکت هواپیماسازی جهان به شمار میرود. موفقیت شرکت ایرباس به اندازه ایست که امروزه نیمی از هواپیماهای مسافربری و غیر نظامی جهان را تولید میکند.  چگونگی پاگیری این شرکت بدین صورت بود که بعد از جنگ جهانی دوم وقتی زیرساختهای صنعت هوایی اروپا از بین رفته بود و از طرفی این صنعت در آمریکا به شکوفایی رسیده بود در سال 1965 در اروپا نیاز به هواپیمای مسافربری کوتاه برد و میان برد مطرح شد. لذا شرکتهایی از بریتانیا و فرانسه وارد مذاکره شدند. در سال 1966 شرکتهایی از بریتانیا و فرانسه و آلمان شرکای اصلی پروژه هواپیمای ایرباس شدند که A300 در سال 1967 به عنوان نام این هواپیمای در حال طراحی انتخاب شد. هواپیمایی با ظرفیت 320 مسافر و دو موتور جت.

 تاریخچه شرکت ایرباس - خرید آنلاین بلیط هواپیما - دیده بان خرید بلیط هواپیما

برای ساخت این هواپیما توسط مدیر فنی این پروژه یعنی "روژه بتی" یک تقسیم کار صورت گرفت تا همه کشورهای مربوط، ضمن رقابت با هم طراحی و تولید مطلوبی داشته باشند. به همین ترتیب سود حاصله هم با توجه به کاری که کشورها انجام دادند و هزینه ای که متحمل شدند بین آنها به صورت درصدهای مختلف توزیع شد. به این ترتیب در سال 1970  شرکت ایرباس به صورت کنسرسیومی از شرکتهای هوافضای اروپایی فرانسه و آلمان تشکیل شدو چندی بعد اسپانیا و انگلیس هم به آنها پیوستند تا با شرکتهای آمریکایی نظیر بوئینگ و مک دانل داگلاس به رقابت بپردازند. ایرباس بر اختلاف نظرهای ناشی از ملی گرایی در اروپا غلبه کرده و همانطور که گفته شد هزینه ها را بین کشورها تقسیم کرد تا طعم واقعی رقابت را به همه بچشاند . این شرکت در آغاز کار با بکارگیری تکنولوژی نوین رقابت خود را با دیگر شرکتها آغاز کرد. کارهایی نظیر استفاده گسترده از مواد کامپوزیت در سازه هواپیما، دیجیتالی کردن بخش عمده سامانه کنترل پرواز و حضور تنها دو نفر در کابین خلبان ، که این کارها امروزه به صورت استانداردهایی در صنعت هواپیمایی درآمده اند. 

 تاریخچه شرکت ایرباس - خرید آنلاین بلیط هواپیما - دیده بان خرید بلیط هواپیما

هواپیمای A300 در سال 1972 به عنوان اولین تولید شرکت ایرباس رونمایی شدو در 1974 گواهینامه صلاحیت پروازی را دریافت کرد. پیشرفت این شرکت روند آرامی داشت تا اینکه در سال 1979 علاوه بر 81 فروند هواپیمایی که در حال سرویس دهی بودند  سفارشات ایرباس به 256 تا رسید . پس از آن تولید A310 که مدل کوچک شده از A300 بود و سپس A320 با 170 صندلی باعث شد تا این شرکت نوپا به رقیبی جدی و تمام عیار برای بوئینگ تبدیل شود. روند تولید هواپیماهای سری A ادامه داشت.هواپیماهایی که از فناوری fly-by-wire برخوردار بودند. تا سال 1999 مدلهای A321، A319، A318 طراحی و تولید شدند اما همچنان مدل A320 از نظر فروش و استفاده محبوبیت خاص خود را دارد. البته سری A با محصولات دیگر به تولید ادامه داد تا جایی که در سال 2000 طراحی جدیدترین هواپیمای ایرباس یعنی A380 با 555 صندلی شروع شد. طبق گفته ها هم سوخت کمتری مصرف میکند هم برد بیشتری دارد بطوری که امروزه با دو طبقه کامل، چهار موتور و ظرفیت بیش از 850 مسافر، بزرگترین هواپیمای مسافربری جهان میباشد. تولید دیگر ایرباس هواپیمای سوخت رسان است که به گفته فرمانده یگان حمل و نقل هوایی آمریکا این هواپیما از جهات زیادی برتر از طرح جدید شرکت بوئینگ میباشد و میتوان آن را سریعتر برای مأموریت آماده کرد. 

 تاریخچه شرکت ایرباس - خرید آنلاین بلیط هواپیما - دیده بان خرید بلیط هواپیما

از دیگر تولیدات ایرباس هواپیمای مافوق صوت کنکورد با کاربری مسافربری یا ترابری در پروازهای تجاری برای حمل مسافر بود که مورد استفاده قرار میگرفت اما پس از حادثه سقوط در سال 2000 و پی بردن به نقص طراحی موتور که رفع آن مقرون به صرفه نبود آخرین پرواز این هواپیما در 2003 انجام شد و از رده خارج گردید. تولید خاص ایرباس یک هواپیمای ابرترابری موسوم به بلوگا میباشد و دلیل این نامگذاری شباهت ظاهری این هواپیما به نهنگ است که برای جابجایی قطعات هواپیما استفاده میشود. در سال 2001 میلادی ایرباس به شرکتی با سهام مشترک تبدیل شد که 80 درصد متعلق به شرکت EADS و 20 درصد مربوط به BAE systems در بریتانیا بود که در سال 2006 این شرکت 20 درصد خود را واگذار کرد بطوری که شرکت ایرباس اکنون به همراه ایرباس دیفنس اند اسپیس و ایرباس هلیکوپترز به عنوان توابع شرکت ایرباس در حال فعالیت هستند.  دفتر مرکزی این شرکت در شهر تولوز فرانسه قرار دارد و کارخانجات آن سراسر اروپا گسترده اند.شرکت ایرباس اکنون به عنوان بازوی تولید هواپیمای مسافربری گروه ایرباس فعالیت میکند.البته این شرکت نه تنها در تولید هواپیماهای مسافربری فعال است بلکه نام 5 هواپیمای نیمه سنگین وسنگین نظامی هم در فهرست محصولات آن به چشم میخورد شرکت ایرباس دارای 57000 کارمند و 16 دفتر در کشورهای آلمان، فرانسه، بریتانیا و اسپانیاست. همچنین شعباتی در آمریکا، ژاپن و چین نیز دارد، خرید آنلاین بلیط هواپیما .

 تاریخچه شرکت ایرباس - خرید آنلاین بلیط هواپیما - دیده بان خرید بلیط هواپیما


هواپیمایی آسمان
هواپیمایی تابان
هواپیمایی آتا
هواپیمایی معراج
هواپیمایی ایران ایر
هواپیمایی کاسپین
هواپیمایی نفت
هواپیمایی قشم
هواپیمایی ایران ایرتور
هواپیمایی ماهان
هواپیمایی کیش ایر
هواپیمایی زاگرس