اگر میخواهید خلبان شوید بخوانید

در دوران کودکی از هر کس سؤال کنید که میخواهی  در آینده چه کاره شوی پاسخ از دو حالت خارج نیست، عده ای میگویند دکتر و عدة دیگر خلبان. خلبانی و تمایل به پرواز رویای کودکی بسیاری از انسانها بوده است، اما در واقعیت تعداد افرادی که خلبان میشوند خیلی کمتر از آمار دوران کودکی است. خلبانی با اینکه شغلی جذاب و پرهیجان است و جایگاه اجتماعی بسیار مناسبی در سطح جهان دارد، به دلیل سختی ها و تخصص مورد نیاز آن، معمولا افراد معدودی توانایی موفقیت در این رشته را دارند. اما میخواهیم به صورت جزیی و موشکافانه این موضوع را بررسی کنیم تا تمام ابعاد آن برایمان واضح و مشخص شود. خلبان یا خله بان در لغت به معنای سکاندار است، در ایام قدیمتر هم به آن آویاتور یا پیلوت (pilot) هم میگفتند (البته تلفظ صحیح آن پایلت میباشد). خلبان یا هوانورد فردی است که به هدایت هواپیما یا دیگر وسایل پروازی میپردازد. در واقع بالاترین شخص در پروسه هدایت و کنترل هواپیما خلبان است که به نوعی میتوان لقب فرمانده هواپیما را هم به آن اطلاق کرد. خلبانی یکی از زیرشاخه های رشته های هوانوردی است.خود خلبانی هم داری چند زیرشاخه است: خلبان جنگی، آموزشی یا مسافربری. تنها خلبانی نظامی یا جنگی در ایران از طریق کنکور دانشجو میپذیرد (دانشگاه علوم و فنون شهید ستاری). هدف از پذیرش دانشجوی خلبانی در دانشگاه شهید ستاری تربیت خلبان های مورد نیاز نیروی هوایی است و همین نیروی هوایی معین میکند که دانشجویان در کدام رشته تخصصی یعنی جنگی، آموزشی یا مسافربری ادامه دهند. اما بطور کلی دانشجویان این دانشگاه از ابتدا نظامی هستند و تحت عنوان افسر مهندس یا افسر کارشناس دانش آموخته میشوند.

اگر میخواهید خلبان شوید بخوانید -خرید بلیط هواپیما

به غیر از این دانشگاه، باشگاههای خلبانی خصوصی در ایران هم به آموزش میپردازند ضمن اینکه برخی شرکتهای هواپیمایی هم با برگزاری آزمون و انتخاب نفرات برتر و بورسیه کردن آنها آموزشهای خلبانی ارائه میدهند، اما چند سالی است که این اتفاق نمی افتدو شخص علاقه مند باید به مراکز خصوصی مراجعه کند و آموزش ببیند. برای خلبان شدن مراحل و فیلترهایی وجود دارد که مشخص میکند یک فرد توانایی خلبان شدن را دارد یا خیر. 3 مرحله وجود دارد: مرحله اول داشتن حداقل دیپلم و موفقیت در آزمون علمی است. مرحله دوم پذیرش در معاینات جسمی است و نیز داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت غیر پزشکی و در نهایت گذراندن دوره ها و دریافت گواهینامه های مورد نیاز. حداقل سن 20 و حداکثر 26 سال میباشد. حداقل قد مورد نیاز 165 سانتی متر است ضمن اینکه وزن هم باید با قد تناسب داشته باشد. گذراندن معاینات شامل آزمایشات کامل خون و ادرار، نوار قلب، نوار مغز، اکوکاردیوگرافی قلب، هولتر مانیتورینگ، تست چشم( دید دور ومیانه و نزدیک، عمق دید، تست رنگ و تست با دستگاه)، تست گوش( شنیدن فرکانسهای بین 125 تا 8000 هرتز برای هر دو گوش)، عکس از سینوس و ریه، عکس از فک و دندان، تست HIV، معاینه کامل بدن و فشار خون میباشد. تست هوش و روانشناسی هم به عمل می آید. پس از اتمام این معاینات کارت AMC داده میشود و مجوز شرکت در کلاسهای خلبانی صادر میگردد.

اگر میخواهید خلبان شوید بخوانید -خرید بلیط هواپیما

خلبان نیازمند داشتن 3 مدرک است: 1- مدرک PPL (private pilot's licence)یا مدرک خلبانی شخصی برای هواپیماهای سبک است و حدود 6 میلیون هزینه دارد. در این مرحله نمیتوان به عنوان خلبان حرفه ای مشغول شد بلکه فقط به عنوان تفریح و یا با هوپیمای شخصی میتوان پرواز کرد. 2- مدرک CPL (commercial pilot's licence) یا مدرک خلبانی تجاری برای هواپیماهای سنگین و باربری است و حدود 19 میلیون هزینه دارد. 3- مدرک IR (instrument rating) به معنای نحوه عملکرد ابزار است و برای کار در شرکتهای هواپیمایی لازم است. هزینه ای حدود 5 میلیون تومان دارد. ادامه تحصیل دختران در رشته خلبانی اگرچه مشکلاتی دارد ولی غیرممکن نیست و در شهرهایی مثل تهران، شیراز، اهواز، تبریزو مشهد آموزش صورت میگیرد. این شغل به ظاهر لوکس و با پرستیژ بالا در عین مزایا و موقعیت عالی سختی ها و مشکلات متعددی دارد مثلا عدم توانایی برنامه ریزی دقیق برای زندگی شخصی است زیرا مدام برنامه پروازها تغییر میکند، تا 40 سالگی هر سال معاینات تجدید میشود و پس از آن هر شش ماه یکبار، درگیری دائم فکر، مسؤولیت سنگین در جهت حفظ جان و امنیت افراد و مواردی مانند اینها نمونه هایی از مشکلات است. به لحاظ مالی هم به خصوص در ارتش خلبانان کشور ما نسبت به دیگر کشورها در شرایط مطلوبی نیستند. از لحاظ ویژگی های شخصیتی، خلبان باید دارای توانایی مدیریت بحران و حفظ قدرت تفکر و خونسردی در هر شرایطی باشد. ضمن ینکه در کنار دروس مورد نیاز برای خلبان شدن تسلط کامل به زبان انگلیسی از ضروریات این شغل است، خرید بلیط هواپیما.

نویسنده: عطیه اوجان


هواپیمایی آسمان
هواپیمایی تابان
هواپیمایی آتا
هواپیمایی معراج
هواپیمایی ایران ایر
هواپیمایی کاسپین
هواپیمایی نفت
هواپیمایی قشم
هواپیمایی ایران ایرتور
هواپیمایی ماهان
هواپیمایی کیش ایر
هواپیمایی زاگرس