هواپیمای دوزیست

همیشه ساختمان بدنی حیواناتی مثل قورباغه و لاک پشت که هم شش دارند و هم آبشش، جذاب تر از حیواناتی است که فقط در خشکی یا فقط در آب می توانند زندگی کنند. جالب است بگوییم که این ساختمان یعنی دوزیست بودن، در برخی هواپیما هم به چشم میخورد. اما هواپیمای دوزیست چه مزیتی نسبت به دیگر هواپیماها دارد و کاربرد آن به چه صورت است؟ این موضوعی است که در این مقاله به بحث و بررسی می پردازیم. در ابتدا اگر بخواهیم یک تعریف کلی از این نوع هواپیما ارائه دهیم میگوییم هواپیمای دوزیست مانند دیگر هواپیما است به علاوه اینکه می تواند روی زمین و همچنین روی آب فرود بیاید و یا پرواز کند، به اصطلاح تیک آف و لندینگ را در خشکی و دریا میتواند انجام دهد. لذا این ویژگی فرصتی را برای این هواگردها فراهم می کند که بتوانند در شرایط مختلف محیطی عملیات انجام دهند. 

خرید بلیط هواپیما - هواپیمای دوزیست - هواپیمای آبی - هواپیمایی دریایی

همچنین هواپیمای دوزیست (Amphibious aircraft) می تواند در ارتفاع های پایین و نزدیک به سطح دریا پرواز کند. در واقع پرواز در ارتفاع کم باعث میشود که هواپیما نیاز به صرف انرژی کمتری برای ماندن در هوا داشته باشد. از آنجایی که امروزه هر کشوری دربحث نظامی سعی در تجهیز و ارتقاء ابزار آلات جنگی و دفاعی دارد، از هواپیمای دوزیست هم به این منظور استفاده میشود. این هواپیما جزو آن دسته از وسایلی است که در مدل های نظامی، شناسایی آن از طریق رادارهای دشمن کار سخت و دشواری است. همچنین برای انجام عملیات مختلف مثل مرزبانی، گشت دریایی برای مبارزه با قاچاق کالا، تصویربرداری از مرزها، حمل وسایل و تجهیزات برای ماموریتهای شناسایی، عکس برداری در محیط های آبی و خاکی، توقیف  شناورهای متخلف، نظارت، بازرسی و دسترسی به سکوها و خطوط لوله های نفتی در دریاها، عملیات امداد و نجات در محیط های آبی و خاکی و انجام تحقیقات زیست محیطی برای نمونه برداری از آبها، کنترل حرکت جانداران، حمل بار، اطفاء حریق، استفاده های شخصی و تفریحی و تاکسی هوایی از هواپیمای دوزیست استفاده می شود. پس مشخص شد که بکارگیری پرندههای دوزیست، در واقع در موارد اطلاعاتی، عملیاتی و امدادی از جمله ظرفیت ها و کاربردهای این مدل هواپیما می باشد.

خرید بلیط هواپیما - هواپیمای دوزیست - هواپیمای آبی - هواپیمایی دریایی

اما در میان تولیدکنندگان این هواپیماها، چین از تکمیل ساخت بزرگترین هواپیمای دوزیست جهان خبر داده است و کاربرد آن را در زمینههای نجات دریایی و مبارزه با آتش سوزی جنگل ها اعلام کرده اند. این هواپیما می تواند  12 تن آب را در 20 ثانیه جمع آوری کند و برد پرواز آن 4500 کیلومتر است. کشورمان ایران هم از قائله جا نمانده و پس از آمریکا، روسیه، آلمان و چین به فناوری طراحی و ساخت هواپیمای دوزیست دست یافته است. زیرا ایران با داشتن دو هزار کیلومتر مرز آبی در جنوب 600 کیلومتر مرز در جزایر جنوبی و700 کیلومتر مرز آبی در شمال کشور، نیازمند چنین محصولی با قابلیت هایی که ذکر کرده ایم می باشد. البته ایده اولیه استفاده از هواپیمای دوزیست برای انجام کارهای مختلف کار جدیدی نیست و سابقه آن به ده ها سال پیش باز میگردد. اما در ایران و در سالهای اخیر با توجه به اینکه فرود و برخاست های هواپیما در اطراف مرزهای آبی کشور موفقیتآمیز بوده است لذا سازندگان بر آن شدند که چنین محصولی برای اولین بار در کشورمان می تواند بسیاری از نیازهای عملیاتی را رفع رجوع نماید. لذا با طرح ایده در سال 86 و اختصاص بودجه در سال 89 و طی شدن دوران تحریم در سالهای اخیر طراحی و تولید اولین هواپیمای دوزیست شش نفره در کشورمان انجام شد.
نویسنده: عطیه اوجانی


هواپیمایی آسمان
هواپیمایی تابان
هواپیمایی آتا
هواپیمایی معراج
هواپیمایی ایران ایر
هواپیمایی کاسپین
هواپیمایی نفت
هواپیمایی قشم
هواپیمایی ایران ایرتور
هواپیمایی ماهان
هواپیمایی کیش ایر
هواپیمایی زاگرس