فناوری تشخیص چهره در فرودگاه

همه ما به این موضوع واقفیم که برای انجام پرواز باید از فیلترهای فرودگاهی گذر کنیم به خصوص اگر مقصدمان خارج از مرزهای کشور باشد. فیلترهایی مثل چک کردن مدارک و احراز هویت مسافران، تطبیق مدارک با آنها و مواردی از این دست. اما با پیشرفت روز افزون تکنولوژی و اهمیت زمان و ذخیره هرچه بیشتر آن، تعجبی ندارد که با ظهور یک سیستم فوق العاده ، گذر از این فیلتر ها فقط به یک عامل بستگی دارد، چهره مسافر! جالب نیست؟ تصور کنید که بدون هیچ گونه کاغذ بازی و اتلاف وقت و در کمال آرامش، تنها با فناوری تشخیص چهره در فرودگاه به راحتی می توان سوار هواپیما شد و به مقصد مورد نظر پرواز کرد. اما این موضوع میتواند خبر ناگواری برای آن دسته از تبهکارانی باشد که عبور از گیت های بازرسی فرودگاه با استفاده از هویت و مدارک جعلی برایشان امری عادی و دلپذیر است زیرا با راهاندازی این سیستم باید دستکم با این قسمت از جرایم خداحافظی کنند. البته این سیستم هنوز در مرحله آزمون و خطا قرار دارد و به صورت تدریجی و با شیب ملایم در حال گسترش در چند فرودگاه در نقاط مختلف جهان می باشد که در ادامه این بخش به تفصیل توضیحاتی ارائه میکنیم. هدف از توسعه این فناوری به نوعی آسان نمودن مراحل فرودگاهی و روانتر کردن فرودگاه ها می باشد. همانطور که پیشتر اشاره کردیم بهره برداری گسترده از فناوری تشخیص چهره در فرودگاه ها هنوز در گامهای اولیه قرار دارد و انتظار می رود که در آینده نه چندان دور اسکن، کنترل و تشخیص هویت با مشخصه های بیومتریک به یک روش رایج و بدیهی در سالنهای پروازهای خروجی و ترانزیت فرودگاه ها مبدل گردد که در آن صورت مسافران دیگر نیازی ندارند مدارک خود را در فرودگاه به همراه داشته باشند و تنها با نشان دادن چهره خود  کار شناسایی و احراز هویت انجام می شود.

فناوری تشخیص چهره در فرودگاه

اما در حال حاضر چندین شهر در حال آزمایش و نتیجه گیری از اجرای موفق این سیستم در فرودگاه های خود هستند که به برخی از آنها اشاره میکنیم: 
در هلسینکی فنلاند و در فرودگاه ولنتا در ماه می سال ۲۰۱۷  سه هفته به صورت آزمایشی از این فناوری استفاده شد و از هزار مسافر برای شرکت در این آزمایش دعوت به عمل آمد به این صورت که باید قبل از ورود به فرودگاه توسط یک برنامه تصویر چهره خود را به یک سیستم ارسال میکردند سپس بعد از ورود به فرودگاه به مکانی که دوربین تشخیص چهره در آن قرار داشت میرفتند و با تشخیص چهره شان کار check-in یا همان تطبیق شخص با مدارک و احراز هویت انجام می شد. به گفته مجریان این طرح مسافران از اجرای این سیستم و استفاده از آن رضایت داشته اند. در کشور هلند و شهر آمستردام هم شرکت هواپیمایی KLM در فرودگاهی به نام اسخیپول تمایل دارد که از فناوری تشخیص چهره برای افزایش سرعت و امنیت استفاده کنند. اجرای طرح طبق برنامه ریزی به مدت سه ماه است و از مسافران می خواهند که از قبل در یک سامانه هوشمند ثبت نام کنند و بعد از وارد شدن به فرودگاه به کیوسک  مخصوص تشخیص چهره بروند. در ژاپن به منظور استفاده از این سیستم بودجه اختصاص داده شده است. در ایالات متحده آمریکا هم تلاش بر گسترش این فناوری در ۲۲ فرودگاه بزرگ میباشد. در آمریکا علاوه بر فناوری تشخیص چهره برای بررسی بیشتر از سیستم اسکن چشم و اثر انگشت نیز برای تایید هویت فرد استفاده خواهد شد. در پایان خاطرنشان می کنیم که شرکت های هواپیمایی و خطوط هوایی در جستجوی فناوریهای جدیدی هستند که سرعت مسافرت را افزایش و خطرات مربوط به سفر را کاهش دهند که فناوری تشخیص چهره یکی از وسایل  رسیدن به این هدف است. این فناوری فرودگاه را از انجام بازرسی های امنیتی و بررسی هویت مسافران بینیاز میکند لذا مسافران به طور مستقیم به اداره امنیت حمل و نقل مراجعه خواهند کرد.
نویسنده: عطیه اوجانی


هواپیمایی آسمان
هواپیمایی تابان
هواپیمایی آتا
هواپیمایی معراج
هواپیمایی ایران ایر
هواپیمایی کاسپین
هواپیمایی نفت
هواپیمایی قشم
هواپیمایی ایران ایرتور
هواپیمایی ماهان
هواپیمایی کیش ایر
هواپیمایی زاگرس