فدراسیون بین المللی هوانوردی

حدس میزنم با شنیدن نام فدراسیون، اولین چیزی که به ذهنتان خطور میکند شاید فدراسیون رشتههای مختلف ورزشی و بخصوص فوتبال باشد. همانطور که میدانیم با پیشرفت  هرروزه وسایل پروازی، بخش تفریحی و ورزشی هوانوردی هم جنبه های گسترده ای پیدا کرده است. لذا منظور از فدراسیون بین المللی هوانوردی سازمانی است که اداره کننده مسائل مربوط به ورزش های هوانوردی می باشد. در زبان فرانسوی به این فدراسیون Federation Aeronautique Internationale میگویند و با نام اختصاری FAI نیز شناخته میشود. اگر بخواهیم به طور دقیقتر فدراسیون بین المللی هوانوردی را تعریف کنیم میگوییم سازمانی است که بر تعاریف و رکورد های جهانی ورزش های هوایی، مکانیک پرواز و آسترونوتیکس یا همان مسائل و مباحث کیهان نوردی نظارت دارد.

فدراسیون بین المللی هوانوردی - خرید آنلاین بلیط هواپیما

در اوایل قرن بیستم با افزایش روزافزون رقابت های فضانوردی و پیشرفت تکنولوژی هوانوردی، لزوم پایهریزی فدراسیونی که مسئولیت هماهنگی و هدایت فعالیتهای هوانوردی را داشته باشد کاملا احساس می شد. لذا در ژوئن سال ۱۹۰۵ افرادی از قبیل کنت هنری دولاولکس، رئیس کلوپ هوایی فرانسه، ماژورمودبک از لیگ هوانوردی آلمان و فرناند یاکوب، رئیس کلوپ هوایی بلژیک، پیشنهاد تشکیل فدراسیون جهانی هوانوردی را به کنگره المپیک بروکسل دادند که با استقبال روبرو شد. بنابراین در اکتبر1905کنفرانس بین المللی هوانوردی بین نمایندگان چند کشور نظیر آلمان، اسپانیا، فرانسه، آمریکا، ایتالیا، سوئیس و انگلستان در پاریس برگزار شد و در نهایت این کنفرانس منجر به تاسیس فدراسیون جهانی هوانوردی با نام اختصاری FAI گردید. 
کنگره المپیک تمایل دارد که هر کشوری به طور جداگانه سازمانی را تشکیل دهد که مسئول نظام بخشیدن به ورزشهای حوزه هوانوردی داخل همان کشور باشد تا این سازمان ها بتوانند پس از فدراسیون جهانی که به طور کلی بر این حوزه احاطه دارد، وارد جزئیات شوند و به نمایش های هوایی گوناگون و برقراری مقررات عمومی برای رواج علوم ورزش هوانوردی سامان دهند. FAI در حال حاضر تنها سازمانی است که به اداره ورزش های هوایی آن هم در حد و اندازه بین المللی می پردازد و تمام زیرگروه های ورزش های هوایی را تحت پوشش خود دارد. در واقع می توان این طور بیان کرد که یک سازمان بین المللی غیر دولتی و غیرانتفاعی است که هدف و برنامه اصلی آن گسترش ورزش های مربوط به حوزه هوانوردی می باشد.
اما اهداف خاصی که فدراسیون دنبال میکند عبارتند از: زنده کردن روح جهانی هوانوردی به عنوان عاملی برای اتحاد و صلح، به دور از مسائل سیاسی و مذهبی، ارتقاء دانش و مهارت برای فعالیت های هوایی و فضایی، برگزاری رقابتهای بین المللی، تامین فضا در آسمان برای علاقمندان پرواز، ایجاد تریبونی برای تبادل ارتباطات و اطلاعات پروازی. این فدراسیون شامل عناصر زیر است: مجمع عمومی که شالوده FAI را وضع می کند، شورا که مسئول اجرای قوانین مجمع عمومی است، کمیته که در مورد مسائل مختلف با شورا مشورت میکند، کمیسیون ورزش های هوایی و کمیسیون فنی. جالب است بدانید که در سال ۱۹۹۸ و بعد از ۹۳ سال فدراسیون جهانی ورزشهای هوایی مقر خود را از پاریس به لوزان سوئیس انتقال داد. امروزه با وجود اینکه سیاست کلی این فدراسیون و اهداف آن تغییر نکرده و از قبل باقی مانده است، ولی زمینه های جدید کاری به خصوص در قرن حاضر مرتبا ظهور می کنند و این فدراسیون همگام با آنها پیش میرود.
نویسنده: عطیه اوجانی


هواپیمایی آسمان
هواپیمایی تابان
هواپیمایی آتا
هواپیمایی معراج
هواپیمایی ایران ایر
هواپیمایی کاسپین
هواپیمایی نفت
هواپیمایی قشم
هواپیمایی ایران ایرتور
هواپیمایی ماهان
هواپیمایی کیش ایر
هواپیمایی زاگرس