معرفی شرکت هواپیمایی آتا

هواپیمایی آتا

شرکت هواپیمایی آتا در تاریخ ۲۷ آذر ۱۳۸۷، به عنوان شانزدهمین شرکت هواپیمایی کشور ایران در شهر تبریز تأسیس گردید. اولین پرواز ایرلاین آتا در تاریخ ۱۰ دی ۱۳۸۸ همزمان با افتتاح این شرکت توسط وزیر راه و ترابری وقت، از فرودگاه بین‌المللی تبریز به مقصد مشهد صورت گرفت و پروازهای رسمی شرکت هوایی آتا از تاریخ ۱۷ بهمن ۱۳۸۸ از تبریز به مقصد تهران انجام شد. شرکت هوایی آتا فعالیت خود را با چهار فروند هواپیمای مک‌دانل داگلاس MD-۸۳ با ظرفیت ۱۶۵ نفر مسافر آغاز نموده و در حال حاضر این شرکت دارای شش هواپیمای بوئینگ MD و چهار هواپیمای ایرباس آ-۳۲۰ می‌باشد.

هواپیمایی آتا

ایرلاین آتا برنامه های جدی در راستای برقراری پرواز های خارجی به مقصد های استانبول ،مسکو ،بغداد ،آنکارا ،ایروان ،نخجوان ، باکو و نجف دارد. و در حال حاظر با توجه به قدمت خود توانسته است پوشش پروازی خوبی در پروازهای داخلی و خارجی برای خود رقم زند. عملکرد رو به رشد ایرلاین آتا باعث گردید تا این شرکت هوایی آتا در سال ۹۱ پنجمین شرکت از نظر جابه جایی مسافر گردد ، اما با برنامه ریزی مناسب این شرکت توانست در سال ۹۲ در جایگاه چهارم قرار گیرد. همچنین پیش بینی می شود با افزایش خطوط پرواز این شرکت هواپیمایی رتبه جابه جایی ایرلاین آتا روز به روز بهتر گردد.اطلاع رسانی از آخرین وضعیت پروازها به مسافران از طریق پیامک از دیگر برنامه های این شرکت هواپیمایی است . در این پیامک  آخرین وضعیت پروازها به اطلاع مسافران می رسد تا همه مسافران برای رفت و آمد خود در مبدا و مقصد برنامه ریزی مناسب داشته باشند.ایرلاین آتا در حال حاظر مسیرهای داخلی و خارجی متعددی را پوشش میدهد که به زودی به تعداد آنها افزوده خواهد شد.کیفیت خوب پروازی ، کادر فنی ، اصول مشتری مداری و مدیریت خوب این شرکت هواپیمایی باعث گردیده است که جایگاه مناسبی بین مسافرین پروزاهای داخلی و خارجی کسب نماید و روز به روز به تعداد مسافرین آتا افزوده گردد.

در اين مجال به اختصار به مهترين اهداف تاسيس اين شركت و برخي از دستاوردها و اقدامات صورت پذيرفته در طول چند سال گذشته اشاره خواهد شد:
1. تقويت خطوط ارتباطي استانهاي شمالغرب با ساير مناطق كشور
با توجه به جايگاه ويژه فرهنگي، اقتصادي، صنعتي و گردشگري استانهاي شمالغرب كشور به ويژه استان آذربايجان شرقي، گسترش راههاي ارتباطي اين منطقه با ساير مناطق كشور از اهميت ويژه اي برخوردار است، لذا بر اساس يك برنامه كوتاه مدت، تقويت خطوط هوائي اين مناطق با ساير مراكز مهم گردشگري و اقتصادي كشور در دستوركار هواپيمائي آتا قرار گرفت. همچنين علاوه بر پروازهاي تهران – تبريز ، تهران- اروميه و تهران – اردبيل، مراكز اين استانها نيز به شهرهايي همچون مشهد كيش وشيراز متصل گرديده و در آينده نيز به ساير مناطق كشور گسترش خواهد يافت.

هواپیمایی آتا

2. تقويت خطوط پروازي بين المللي از منطقه شمالغرب كشور
با توجه به مراودات گسترده تجاري، گردشگري و زيارتي اين منطقه با كشورهاي همجوار، برقراري خطوط پروازي از فرودگاه بين المللي تبريز به كشور تركيه در دستوركار قرار گرفت و در آينده نيز در صورت اخذ مجوزهاي لازم، خطوط بين المللي آتا از منطقه شمالغرب كشور به مقصد كشورهاي ديگر ، به نحو قابل توجهي گسترش خواهد يافت.

هواپیمایی آتا

3. تقويت جايگاه كشوري و منطقه اي آتا
هواپيمائي آتا با توجه به برنامه هاي ميان مدت و بلند مدت خود، علاوه بر تقويت ارتباطات هوائي منطقه شمالغرب، دستيابي به يك جايگاه شايسته كشوري و منطقه اي را جزو اولويت هاي مهم و اساسي خود قرارداده است. به همين منظور خطوط پروازي آتا، از تهران به مقصد بسياري از شهرهاي كشور همچون تبريز، اروميه، كيش، مشهد، شيراز و اهواز در سطح داخلي بر قرار گرديده و انشاءا... اين خطوط پروازي با ورود به ششمين سال فعاليت آتا به نحو چشمگيري گسترش خواهد يافت. با تحقق برنامه هاي مورد نظر، هواپيمائي آتا در سال 1392 با جابجايي يك ميليون چهارصد و چهل و دوهزار و صدوپنجاه سه مسافر رتبه چهارم را در بين شركتهاي هواپيماي به خود اختصاص داده است.

هواپیمایی آتا

4. تجهيز ناوگان و تامين امكانات سخت افزاري و نرم افزاري مورد نياز

الف)علي رغم تمامي موانع و محدوديت هاي بين المللي اين شركت بر اساس برنامه كوتاه مدت خود، موفق به خريداري 9 فروند هواپيما و ورود آنها به كشور شده است. علاوه بر خريداري هواپيماهاي بوئينگ MD با يك تلاش گسترده، سه فروند هواپيماي مدرن ايرباس A-320 نيز به اين ناوگان افزوده شده و انشاءا... با ورود به برنامه ميان مدت، هواپيماهاي جديد نيز در 1394به اين ناوگان افزوده خواهد شد.

ب)يكي از اهداف مهم آتا، تكيه بر نيروهاي بومي و بومي سازي هدايت، نگهداري وتعمير ناوگان خود مي باشد. بدين منظور علاوه بر جذب تعداد يكصد نفر مهماندار و سرمهماندار، زمينه اعزام تعداد سيزده خلبان و كمك خلبان ايراني به كشورهاي سوئد ، تركيه و اكراين جهت آموزش فراهم گرديد و هم اكنون اين عزيزان پس از موفقيت در آزمونهاي مربوطه ، به جمع كرو پروازي آتا پيوسته و به درجه سرخلباني ارتغاء يافته اند و به همين تعداد از خلبانان و كمك خلبانان خارجي كاسته شده است .
در بخش نيروهاي فني نيز ، پس از طي مراحل مختلف تعداد قابل توجهي از نيروهاي توانمند داخلي جذب آتا گرديده اند و اين نيروها هم اكنون سكاندار بخش تعمير و نگهداري ناوگان آتا هستند.

ج) در بخش فني مدیران و کارکنان قبل از بحث درآمدزایی به صورت شبانه روزی و حتی در دمای زیر صفر تبریز و تهران در تلاشند تا پروازی امن و راحت برای مسافرین عزیز فراهم نمایند. از دستاوردهای آتا در حوزه فنی ميتوان بهاخذ مجوز CAMO، راه اندازی شعبه چرخ و ترمز در تبریز و اخذ مجوز A چک و همچنين از گواهینامه Part-M که امتیاز بزرگی برای شرکت است اشاره نمود. با داشتن گواهینامه Part-M هر گونه هواپیمایی به ناوگان شرکت اضافه شود، می توانیم کارهای برنامه ریزی تعمیرات آنها را انجام دهیم. راه اندازی واحد شاپ الکتریک يكي ديگر از دستاوردهاي فني شركت هواپيمايي آتا به شمار ميآيد که کار تعمیرات باطری هواپیماها به عهده دارد و در آینده نزدیک تعمیر قطعات الکترونیکی را نیز انجام خواهد داد. در سال 93 بیشترین چک های هواپیما توسط همکاران خود شرکت انجام گرفته و از این رو نیز به خودکفایی رسیده ایم.
با هم پرواز کنیم

منبع :www.ataair.ir


هواپیمایی آسمان
هواپیمایی تابان
هواپیمایی آتا
هواپیمایی معراج
هواپیمایی ایران ایر
هواپیمایی کاسپین
هواپیمایی نفت
هواپیمایی قشم
هواپیمایی ایران ایرتور
هواپیمایی ماهان
هواپیمایی کیش ایر
هواپیمایی زاگرس