معرفی شرکت هواپیمایی کاسپین

معرفی هواپیمایی کاسپین

معنای كلمه كاسپین چیست؟
كاسی ها یا كاسپیان، تیره ای سفیدپوست بوده اند كه همزمان با مادها و قبل از پارس ها در شمال غربی دریای هیركان (دریای خزر) زندگی كشاورزی داشته اند. این قوم به عنوان ساكنان اولیه گیلان معرفی شده اند و در كرانه های دریای خزر زندگی می كرده اند. سرزمین آنها در نقشه قدیم، غرب، كناره غربی دریای خزر از محل تلاقی رود ارس و كر تا جنوب غربی و جنوب این دریا نشان داده شده است.  زبان شناسان بر این باورند كه نام شهر قزوین نیز برگرفته از همین ریشه است، زیرا شهر مذكور دروازه قلمرو كاسپی ها بوده است.  بنا بر این، كاسپی ها باید ایرانی باشند یا شدیداً تحت تأثیر فرهنگ ایرانی دانسته شوند. بنابراین، واژه كاسپین نه تنها ریشه انگلیسی ندارد، بلكه نامی كاملاً فارسی است.

معرفی هواپیمایی کاسپین

تأسیس شرکت هواپیمایی کاسپین
شركت هواپیمایی كاسپین به همت جمعی از بزرگان صنعت حمل و نقل هوایی در سال 1372 به عنوان یكی از شركت های هواپیمایی خصوصی در صنعت حمل و نقل هوایی تأسیس شده و فعالیت خود را با 4 فروند هواپیما از نوع یاك 42 آغاز نموده است.از سال 1379 به مرور پنج فروند هواپیمای ملكی از نوع توپولوف 254 به ناوگان شركت اضافه گردید. هواپیمایی كاسپین از سال 1388 برنامه اجاره هواپیمای بوئینگ MD را در دستور كار خود قرار داد و در پی ممانعت از ادامه فعالیت هواپیماهای توپولوف در ایران، به مرور نسبت به خریداری این نوع هواپیما اقدام نمود كه در حال حاضر دارای 5 فروند هواپیمای ملكی از نوع بوئینگ MD می باشد.

معرفی هواپیمایی کاسپین

از بهمن‌ماه سال 92 و پس از انجام بررسی‌های کارشناسی فنی، عملیاتی و بازرگانی در جلسات متعدد شورای توسعه ناوگان شرکت هواپیمایی کاسپین و کارگروه‌های مربوطه، پروژه خرید و ورود بوئینگ 400-737 به عنوان دومین تایپ فعال به ناوگان هوایی شرکت با مجوز هیأت مدیره محترم آغاز شد. در این راستا ضمن برنامه‌ریزی گسترده جهت ایجاد زیرساخت‌های لازم در شرکت در ابعاد مختلف نیروی انسانی، فرآیندها و رویه‌ها، تجهیزات و تأسیسات، نسبت به عقد قرارداد خرید و تأمین شرایط و الزامات، اخذ گواهینامه‌ها و مجوزهای مربوطه اقدام شد که به همت همکاران شرکت، فرآیند عملیاتی‌شدن اولین مجموعه از این ناوگان به انتها رسیده و از امروز، شاهد خدمات‌رسانی به هم‌میهنان عزیز با استفاده از این هواپیماهای مدرن خواهیم بود.

معرفی هواپیمایی کاسپین

بر اساس آمار منتشرشده توسط مراجع بین‌المللی هوانوردی، امروزه تایپ هواپیمای بوئینگ 737 با 6135 فروند هواپیمای عملیاتی در بیش از 338 شرکت هواپیمایی در 112 کشور جهان، یک چهارم مجموع ناوگان هواپیمایی مسافربری جهان را به خود اختصاص داده و 31 درصد از تمامی پروازهای مسافری جهان با استفاده از ناوگان بوئینگ 737 انجام می‌شود. مجموع ناوگان بوئینگ 737 در دنیا از زمان تولید تا کنون، با بیش از 180 میلیون پرواز، 115 میلیارد مایل (1248 برابر فاصله زمین تا خورشید) و بیش از 300 میلیون ساعت پرواز (برابر با پرواز بدون وقفه یک هواپیما به مدت 29416 سال) بیش از 17 میلیارد نفر مسافر را جابجا کرده است که این آمار نشان از قابلیت اطمینان پروازی بالای این وسیله پرنده جهت انجام عملیات پروازی ایمن و اقتصادی می‌باشد.

منبع :www.caspian.aero


هواپیمایی آسمان
هواپیمایی تابان
هواپیمایی آتا
هواپیمایی معراج
هواپیمایی ایران ایر
هواپیمایی کاسپین
هواپیمایی نفت
هواپیمایی قشم
هواپیمایی ایران ایرتور
هواپیمایی ماهان
هواپیمایی کیش ایر
هواپیمایی زاگرس