آیا استفاده از گوشی همراه در هواپیما خطرناک است؟

وقتی صحبت از خاموش بودن موبایل در مکان هایی مثل کتابخانه یا سر کلاس می شود بحث به فرهنگ و شخصیت باز می گردد. اما وقتی نیاز به خاموش بودن گوشی همراه در داخل هواپیما می رسیم بحث جان مردم و سرنشینان هواپیما مطرح می شود. اما آیا به راستی روشن بودن گوشی همراه می تواند جان افراد در حال پرواز را بگیرد؟ همه ما به نوعی تداخل امواج الکترومغناطیسی را در زندگی خود تجربه کرده‌ایم. مثلا وقتی گوشی خود را روی میز کار و در نزدیکی کامپیوتر قرار می‌دهید، در هنگام برقراری تماس و یا دریافت پیام، نویزی در اسپیکرهای کامپیوتر ایجاد می‌شود و حتی گاهی صفحه نمایش کامپیوتر شروع به لرزش می‌کند. در سال 1992 یک هواپیمای مسافربری آمریکایی، لحظه‌ای که می‌خواست برای فرود مختصات خود را با برج مراقبت هماهنگ کند، دچار اختلالات رادیویی شد و در یکی از مناطق کشاورزی ایالت مینه‌سوتا سقوط کرد. در این سانحه هوایی 43 نفر جان خود را از دست دادند. مرکز رسیدگی به سوانح هوایی مینه‌سوتا دلیل این سقوط را اختلالات رادیویی ناشی از امواج موبایل تشخیص داد.  این اتفاق دردناک باعث شد قوانین سختگیرانه‌تری برای جلوگیری از به‌کارگیری تلفن‌همراه در هواپیما صادر شود. طبق مقررات جهانی، استفاده از گجت‌های دیجیتالی در ارتفاع کمتر از ۳ هزارمتر، حتی بر روی حالت پرواز ممنوع است. بالاتر از این ارتفاع، می‌توان از دستگاه‌هایی مثل لپ‌تاپ، پخش‌کننده‌ی موسیقی و تبلت‌ استفاده کرد. ولی گوشی همراه همچنان باید خاموش بماند. این قوانین به هر صورت مهم هستند و ما باید برای جلوگیری از مخاطرات احتمالی تداخل امواج دستگاه‌ها با سامانه‌های الکترونیکی حساس هواپیما آن‌ها را رعایت کنیم.

نگرانی قابل اثبات دیگری که در این باره وجود دارد این است که اگر شما با سرعت بالا در حال سفر با هواپیما باشید، تمامی تلفن های همراه موجود در هواپیما به صورت مداوم در حال اتصال به برج های مخابراتی مختلف خواهند بود و بسته به جایی که هستید، از یک برج به برجی دیگر متصل می شوند. این کار می تواند باعث اختلال در دریافت سیگنال برج ها برای افراد روی زمین شود. به هر حال انجام این کار آنچنان نیز برای شما سودمند نخواهد بود. پس از حادثه ی روی داده شده در سال 1992 شرکت نوکیا در یک اقدام جالب نام حالت تنظیمات آفلاین موجود در گوشی هایش را به حالت پرواز یا همان Flight Mode تغییر داد. این یک شروع خوب برای فلایت مد بود تا شاید اهمیت استفاده از این تنظیمات در هواپیما نمایان‌تر شود. استفاده از حالت فلایت مد باعث خواهد شد تا تمامی ارتباطات بی سیم گوشی همراه شما قطع شود اما شما می توانید با دستگاه خود بازی یا کار های دیگر را انجام دهید. حالت پرواز حتی زمانی که روی زمین باشید نیز برایتان مفید خواهد بود. استفاده از آن یک راه عالی برای ذخیره ی شارژ باتری دستگاه تان است. عملکردها و ارتباطات سیگنالی و بی سیم در دستگاه، مقدار زیادی از شارژ آن را به منظور ارتباط با برج های مخابراتی، جستجو برای شبکه های Wi-Fi مجاور و تلاش برای اتصال به آن ها، انتظار برای دریافت اتصال بلوتوث و یا مکان یابی با استفاده از GPS تخلیه می کنند. خرید بلیط هواپیما

در برخی از ایرلاین ها، شبکه ی Wi-Fi وجود دارد. در حقیقت برخی از آن ها به مسافران وای فای درون پروازی ارائه می دهند که می توان با پرداخت مبلغی از آن بهره مند شد. افرادی که نمی توانند بدون ارتباط در آسمان سپری کنند می توانند با پرداخت هزینه از این مزایای  آن استفاده کنند که با استفاده از بخش انحصاری از طیف الکترو مغناطیسی که برای ارتباطات هوا به زمین اختصاص داده شده است استفاده می کنند.استفاده از تلفن همراه با استفاده از اپلیکیشن هایی مانند اسکایپ که از طریق اینترنت ارتباط را برقرار می کنند هم می تواند یکی از راه حال ها باشد. حال به نظر شما استراحت کردن یا کتاب خواندن در طول سفر و احساس آرامش بهتر است یا به خطر انداختن جان سرنشینان و اضطراب و دلهرگی؟!
نویسنده: مجید مهاجری


هواپیمایی آسمان
هواپیمایی تابان
هواپیمایی آتا
هواپیمایی معراج
هواپیمایی ایران ایر
هواپیمایی کاسپین
هواپیمایی نفت
هواپیمایی قشم
هواپیمایی ایران ایرتور
هواپیمایی ماهان
هواپیمایی کیش ایر
هواپیمایی زاگرس