دزفول شهری ازسپیده دم تاریخ

دزفول شهری ازسپیده دم تاریخ

دزفول پیشینه باستانی ارزشمندی دارد. اولین سکونت گروهی انسان ها در این شهرستان در تپه های چغابنوت در میانه ی هزاره هشتم پیش از میلاد آغازشده است. علاوه بر آن شهرستان دزفول از جنبه های تاریخی ، طبیعی و فرهنگی ویژگی های برجسته ای را داراست .

طبق اظهارات کاوشگران غربی در نیم قرن اخیر، آوان نخستین امپراتوری گسترده کشور عیلام (اولین حکومت ایرانی) در محل فعلی دزفول قرار داشته است.

تپه های چغامیش

تپه های باستانی چغامیش با قدمت بیش از 6000 سال پیش از میلاد مسیح در جنوب شهرستان دزفول قرار دارند. در این تپه ها آثار یک شهر باستانی ساخته شده از     خشت های پخته متعلق به عصر پیدایش خط دیده می شود و می توان گفت این منطقه نخستین مرکز خط و کتاب در ایران می باشد. همچنین دو لوح ارزشمند دریانوردی و همنوازی موسیقی در چغامیش کشف گردیده است.

 خانم ‹‹ هلن کانتر ›› از اعضای هیئت عملیات حفاری و باستان شناسی پس از کاوش های منطقه، از تپه ی چغامیش دزفول به عنوان ‹‹ شهری از سپیده دم تاریخ ›› نام می برد.

دانشگاه جندی شاپور

 دانشگاه بزرگ جندی شاپور به عنوان اولین و بزرگترین مرکز آموزش پزشکی ، فلسفه و نجوم در دوره ساسانیان در ده کیلومتری شهر دزفول تاسیس شده و در آن دانشمندانی از سراسر دنیا به تحقیق و تدریس می پرداختند. به همین خاطر از آن به عنوان اولین دانشگاه جهان یاد می شود و به شماره 46 در ردیف ملی ایران به ثبت رسیده است.

پل تاریخی دزفول

 پل قدیم دزفول با گذشت بیش از 1700 سال (263 میلادی) هنوز پابرجاست و به عنوان قدیمی ترین پل جهان که هنوز شکوه و عظمت خود را حفظ کرده و به حیات خود ادامه می دهد در جهان شناخته می شود و به شماره 84 در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است.

بافت قدیم دزفول

 بافتی آجری دزفول در کنار رود دز شکل گرفته و شامل محلات قدیمی در هم تنیده با معماری خاص و تزئینات آجری بی نظیر، این شهر را به شهر آجر معروف نموده است . بافتی تاریخی که با معماری خاص خود ، هویت و روح معماری دزفول را در خود جای داده است.  در این بافت ارزشمند بیش از یکصد اثر تاریخی و فرهنگی در ردیف آثار ملی ایران به ثبت رسیده اند.

آستانه متبرکه سبزقبا (ع)

حرم مطهر محمد بن کاظم (ع) برادر امام رضا علیه السلام مشهور به سبزقبا در مرکز شهر دزفول قرار دارد و به عنوان چهارمین حرم معنوی کشور شناخته شده و ارادتمندان وعاشقان اهل البیت علیهم السلام به زیارت آستانه متبرکه سبزقبا مشرف می شوند.

خاتم الفقهاء شیخ مرتضی انصاری دزفولی

در سرزمین دلاورپرور دزفول مردان و زنان بزرگ و پرآوازه ای پرورش یافته اند که از جمله علماء بزرگ و بنام این سرزمین می توان به خاتم المجتهدین شیخ مرتضی انصاری دزفولی (ره) اشاره نمود.

جغرافیای دزفول

شهرستان دزفول با جمعیت 420 هزار نفر در قسمت جلگه ای شمال خوزستان با مساحتی در حدود 4762 کیلومتر مربع واقع شده است. زمین های این شهرستان از لحاظ توپوگرافی به سه دسته ناحیه کوهستانی، کوهپایه ای و جلگه ای تقسیم می شوند. فاصله این شهر تا تهران 721 کیلومتر و تا اهواز 155کیلومتر می باشد. شهرستان دزفول دارای زمستانی ملایم و مطبوع بوده و طبیعت سرسبز آن در اواخر زمستان تا اوایل بهار بسیاردلپذیر بوده و در همه ایام سال به خصوص در ایام نوروز پذیرای جمع زیادی از گردشگران داخلی و خارجی می باشد.

طبیعت دزفـول

از مناظر دیدنی طبیعی این شهرستان می توان به بیشه زارها  رودها و پناهگاه های حیات وحش دز و کرخه اشاره کرد. مناطق کوهستانی دزفول علاوه بر مسیر مناسب برای ورزش کوهنوردی، به جهت داشتن پدیده های جغرافیایی همچون تنگه ها ، غارها و آبشارهایی مانند آبشار شوی ( بزرگترین آبشار خاورمیانه) بسیار دیدنی اند. دریاچه زیبای شهیون که از زیباترین دریاچه های ایران و جهان است نیز در شمال شهرستان قرار دارد. دزفول شهر گل های رز و مریم است و از نظر تولید  در سطح کشور اول  قرار دارد.

از درختان این منطقه می توان از درختان کنار ( صدر ) ،  نخل ، خرما ، بید، اکالیپتوس ، ابریشم هندی ، شیشه شور و انواع مرکبات (از مهمترین مرکبات می توان به پرتقال دزفول اشاره نمود که شهرت بسیار دارد) است.

دزفول در مسیر جهانی شدن

دزفول، آثار ارزشمندی چون : پل ساسانی، آسیاب های تاریخی، رود دز، جنگل و بافت تاریخی را در کنار هم داراست و در جهت ثبت جهانی این مجموعه، دفترکمیسیون ملی یونسکو در این شهرستان بازگشایی شده است.

چهارم خرداد - روز دزفول :

بلد الصواريخ يا شهر موشکها عنواني بود که عراقيها در طول جنگ تحميلي به شهر مقاوم و شهيد پرور دزفول داده بودند اين شهر که مظهر مقاومت مردم در مقابل حملات موشکي عراق نام گرفت در سال 1365 از طرف جمهوري اسلامي ايران با نظرسنجي از مردم ايران به عنوان شهر نمونه معرفي گرديد و لوح زرين آن توسط وزير کشور وقت در يکي از ميادين دزفول نصب شد.

به دليل مقاومت هاي بي نظير مردم دزفول لوح زريني به عنوان شهر نمونه مقاومت و پایداری به دزفول اهدا شد و اين شهر را پايتخت مقاومت ايران عزيز ناميدند و روز چهارم خرداد در تقویم ملی ایران به نام روز دزفول ثبت گردید.

 قلم نی دزفول :

قلم نی دزفول، مرغوب ترین قلم نی دنیاست و به نقاط مختلف کشور و سایر کشورهای منطقه صادر می شود.

دزفول؛ محور گردشگری شمال خوزستان

خوزستان سرزمينی متفاوت با ويژگي ها و تنوعات خاص است، همراه با مردمان سرشار از صفا، صميميت و خونگرمي جنوب. خوزستان از ديرباز مهد تمدن و فرهنگ بوده و قابليتهاي سرشاري در اين زمينه داشته كه وجود آثار بازمانده از دوره های گذشته، بهترین نشانه ی این تمدن دیرپاست. همین اصالت و تمدن کهن سبب شده آثار ارزشمندی خصوصاً در شمال آن در طول تاریخ به وجود آمده باشد. آثاری نظیر معبد چغازنبیل شوش و سازه های آبی شوشتر که به ثبت جهانی رسیده اند همراه با بافت تاریخی، پل باستانی  و سازه های آبی دزفول که در دست پیگیری برای ثبت جهانی می باشد و بسیاری آثار تاریخی، زیارتگاه ها و مکان های طبیعی گردشگری ، مثلث طلایی گردشگری را در شمال خوزستان شکل داده اند.

دسترسی مناسب به کانون های ارزشمند گردشگری طبیعی، تاریخی و مذهبی ، اقامت گاه های مناسب، رستوران های متنوع، مراکز خرید سوغات سنتی و صنایع دستی منحصر به فرد، فرودگاه، نزدیکی به راه آهن و ترمینال، شهر دزفول را تبدیل به کانون گردشگری شمال خوزستان نموده است.

صنایع دستی و سوغات دزفول

در دزفول شیرینی های محلی متنوعی تهیه می گردد که اغلب به عنوان سوغات ره توشه مسافران به این شهر       می گردد. نان کنجدی، حلوا قبیت (حلوایی سفید رنگ و شیرین که از شیره ی شکر تهیه می گردد)، حلوا گردو، حلواشکری(که به آن پشمک هم می گویند)، لوزی کنجد (شکرکنجد) و قرص نعناع را می توان نام برد.

کلوچه های محلی دزفول ( در انواع خرمایی، شکری و نمکی) ، لوزی شکری و نان شیر، ارده (کنجد آسیاب شده) و سیلان(شیره خرما) از دیگر سوغاتی های دزفول است.

این شیرینی ها را در بازار قدیم دزفول، شیرینی فروشی ها و خیابان های اصلی مرکز شهر می توان تهیه نمود.

مرکبات دزفول نظیر پرتقال و سایر محصولات کشاورزی این شهر بسیار مرغوب بوده وطرفداران زیادی دارد.

کپو ، مصنوعات  حصيري ، خراطي ،  احرامي ، ورشو ، نمد، زيورآلات  نقره و طلا از جمله صنايع دستي هستند و  به دلیل اصالت، قيمت مناسب کالا و کیفیت مطلوب، رضايت میهمانان دزفول را فراهم می کند.

دزفول مهد صنعتگران رشته های گوناگون است و از دیر باز هنرهایی همچون خراطی، گلیم بافی، عبا بافی، احرامی ، سجاده بافی، گیوه ، چادر بافی، حریردوزی، کپو بافی، حصیر بافی و نیز نیل زنی، آهنگری، مسگری ، رویگری، نمد مالی، ورشوسازی، سفالگری، ساخت زیورآلات و… در این شهرستان رواج داشته است.

 

 

تهیه و تنظیم : محمد آذرکیش

www.azarkish.com


هواپیمایی آسمان
هواپیمایی تابان
هواپیمایی آتا
هواپیمایی معراج
هواپیمایی ایران ایر
هواپیمایی کاسپین
هواپیمایی نفت
هواپیمایی قشم
هواپیمایی ایران ایرتور
هواپیمایی ماهان
هواپیمایی کیش ایر
هواپیمایی زاگرس