تاریخچه بلیط هواپیما و تفاوت بلیط سیستمی و چارتری

تاریخچه بلیط هواپیما و تفاوت بلیط سیستمی و چارتری

تاریخچه بلیط هواپیما و تفاوت بلیط سیستمی و چارتری - خرید بلیط هواپیما

بلیط به معنای تکه کاغذی است که بر روی آن مشخصاتی حاکی از بها و تاریخ و محل استفاده آن نوشته شده باشد. در واقع بلیط مجوز حضور شما در مکانی است که میخواهید از امکانات و خدمات آنجا استفاده کنید. واژه بلیط همیشه مرا یاد آن جمله قدیمی معروف مییاندازد که : (ارائه بلیط نشانه شخصیت شماست.) البته این جمله را دیگر نمیبینیم چون استفاده از بلیط هم نهادینه شده هم به نوعی تبدیل به یک وسیله غیر قابل تفکیک از زندگی این روزهایمان. طوری که اگر کیف پول هر کداممان را تفتیش کنند دست کم یک بلیط البته از نوع الکترونیکی در آن یافت میشود که بیشترین کاربرد آن هم برای استفاده از اتوبوس و مترو است. با یک حساب سرانگشتی و نگاهی گذرا به اطرافمان اهمیت این تکه کاغذ مشخص میشود. چرا که برای رفتن به سینما، تأتر، موزه، گالریهای هنری، کنسرت و ... باید بلیط ارائه دهیم حال دیگر اهمیت ارائه آن برای سوار شدن به هواپیما بماند. در مورد اتوبوس و قطار بلیط از قدیم الایام مرسوم نبوده و حتی در زمان حال هم گاهی به جای بلیط میتوان پول نقد پرداخت کرد. ولی این امر در مورد هواپیما اینطور نیست. چرا که از آغاز صنعت هواپیمایی  سر و کله بلیط هواپیما هم پیدا شد و استفاده از آن از سال 1909 میلادی همزمان با نخستین پروازهای مسافربری مرسوم شدو تهیه آن به این صورت بود که مسافران بلیط خود را تلفنی رزرو میکردند و از طریق پست به دستشان میرسید. در آن زمان بلیط شامل یک سری طولانی از کوپنیهای کاغذی بود که بخشهای مختلف سفر در آن شرح داده میشد.در دهه 1930 با ایجاد استاندارد مشترک برای تمام بلیطها در کنوانسیون ورشو، بلیط هواپیما به رسمیت شناخته شد و به عموم معرفی گردید.

تاریخچه بلیط هواپیما و تفاوت بلیط سیستمی و چارتری - خرید بلیط هواپیما

در دهه 1940 هواپیمایی ها در قبال فروش بلیط  به مشتریان دائمی و دریافت پیش پرداخت به آنها سندی به شکل یک دفترچه ارائه میکردند که با خرید هر بلیط یک برگه از دفترچه جدا میشد تا به اتمام میرسید.  پس از آن امریکن ایرلاینز برای بالا بردن سرعت نوشتن بلیط ها از کاربن استفاده کرد. پس از آن برای دستیابی به موقع به جزئیات پرواز، سیستم رزرواسیون آنلاین بلیط هواپیما شروع به کار کرد. این سیستم ادامه یافت تا اینکه سیستمهای رزرو پیشرفته کامپیوتری ظهور کرد و با توجه به اینکه این سیستم قابلیت تجزیه و تحلیل هزینه سود را بر ساختارهای قیمت گذاری متفاوت پیاده ساخت منجر به تفاوت قیمت برخی از پروازها شد. پیشرفت در فرایند صدور بلیط به همینجا ختم نشد و گام بعدی ایجاد کارت پرواز اتوماسیون برای مسافران بود که با نوار مغناطیسی خود توسط رایانه خوانده میشد. نحوه تهیه و پرداخت هزینه آن هم بطور آنلاین بود که رسید به ایمیل فرستاده میشد و مسافر از بلیط اینترنتی هواپیما پرینت میگرفت و از آن استفاده میکرد آنگاه در فرودگاه بلیط و کارت پرواز به هم پیوست میشد و اجازه سوار شدن به هواپیما صادر میگشت. تا اینکه در سال 2008 یاتا اعلام کرد که خطوط هواپیمایی عضو آن دیگر اجازه صدور بلیطهای کاغذی را ندارند. اکنون هم در ایران بلیطها به صورت سیستمی و چارتر میباشند که هر کدام ویژگیهای مخصوص به خود را دارند. نحوه فروش بلیط هم یا به صورت حضوری در آژانسهای هواپیمایی و یا به صورت اینترنتی از سایتهای معتبر همانند سایت دیده بان میباشد.

تاریخچه بلیط هواپیما و تفاوت بلیط سیستمی و چارتری - خرید بلیط هواپیما

پروازهای سیستمی یعنی پروازهای برنامه ریزی شده برای مدت طولانی که امکان خرید بلیط را برای مسافر در فواصل زمانی بلند مدت فراهم میکند و امکان کنسل کردن و تنوع بالا در مسیرهای پروازی دارد، این در حالی است که معمولا دارای قیمتهای بالایی میباشند. در پروازهای چارتر (چارتر در لغت به معنی اجاره یا دربست نمودن است) هم شرکت گردشگری با اخذ مجوز میتواند در مسیر خاصی درخواست چارتر هواپیما را به ایرلاین دهد و موظف به تأمین هزینه ها و فروش بلیط میشود. مزیت بلیط چارتر قیمت مناسب آن است در حالی که معمولا غیر قابل کنسل کردن میباشد و تنوع زیادی هم در مسیرهای پروازی ندارد، اطلاعات بیشتر در مورد پروازهای چارتری و سیستمی در لینک "انواع بلیط پرواز(چارتر و سیستمی)،معایب و مزایا" حال بعد از خواندن این مقاله میتوانید با خیالی آسوده از طریق سایت دیده بان بلیط هواپیمای مورد نیاز خود را تهیه کنید.
نویسنده : عطیه اوجانی


هواپیمایی آسمان
هواپیمایی تابان
هواپیمایی آتا
هواپیمایی معراج
هواپیمایی ایران ایر
هواپیمایی کاسپین
هواپیمایی نفت
هواپیمایی قشم
هواپیمایی ایران ایرتور
هواپیمایی ماهان
هواپیمایی کیش ایر
هواپیمایی زاگرس