معرفی کامل هواپیماهای تشریفاتی ایران

تمام وسایل نقلیه از نظر نوع، کیفیت، امکانات، امنیت، قیمت و ... درجات مختلفی دارند. هواپیما هم از این قضیه مستثنی نیست و انواع گوناگونی دارد. اکنون میخواهیم به بررسی نوع خاصی از هواپیما که مخصوص جابجایی سران کشور اعم از سیاسی، نظامی، تجار و ... میباشد بپردازیم که به آنها هواپیماهای تشریفاتی گفته میشود و نسبت به هواپیماهای معمولی و مورد استفاده عموم دارای امکانات و راحتی و امنیت بیشتر میباشند. به نظر میرسد مهمترین دلیل استفاده از وسایل نقلیه تشریفاتی اعم از هوایی و زمینی، حفظ جان و تأمین امنیت استفاده کنندگان آن است. درست است که به عنوان یک شخص عادی شاید هیچ وقت نتوانیم از هواپیمای تشریفاتی استفاده کنیم ولی دست کم با کمی کنجکاوی میتوان سر از امکانات و وسایل داخل آنها درآورد.

هواپیماهای تشریفاتی ایران - خرید بلیط هواپیما

از امکانات این هواپیماها میتوان به داشتن سالن کنفرانس، وجود ارتباطات اینترنتی و ماهواره ای، سیستمهای امنیتی دقیق و حساس و نیز پرواز طولانی بدون نیاز به سوختگیری مجدد اشاره کرد. البته این ویژگی ها برای تمام هواپیماهای تشریفاتی یکسان نیست و در جزئیات متفاوتند. لازم به ذکر است که هزینه نگهداری و تعمیر این هواپیماها بسیار هنگفت میباشد.

هواپیماهای تشریفاتی ایران - خرید بلیط هواپیما

یکی از خاص ترین و گران قیمت ترین هواپیماهای تشریفاتی یک بوئینگ 707 با نام شاهین متعلق به نیروی هوایی ارتش شاهنشاهی ایران بود که محمدرضا پهلوی از آن برای سفرهای داخلی و خارجی استفاده میکرد.داخل آن پر از اشیاء تزئینی و وسایل گران قیمت بوده و طلای بسیار زیادی در ساخت این وسایل به کار برده شده بود، خرید بلیط هواپیما.

هواپیماهای تشریفاتی ایران - خرید بلیط هواپیما

خلبان اصلی آن فردی آمریکایی به نام (بلو منستین) و بعد از او سرهنگ بهزاد معزی بود. پس از برکناری شاه، چون طبق قوانین بین المللی دیگر حق استفاده از آن را نداشت، هواپیما به پارکینگ برده شد و گفته میشود پس از تخلیه لوازم گران قیمت و انجام چند مأموریت نظامی به نیروی هوایی بازگردانده شد و نام آن به رجیستر 1001 تغییر یافت و اکنون در شرکت هواپیمایی معراج و برای جابجایی مقامات رده بالا استفاده میشود. تعمیر و نگهداری آن هم به عهده نیروی هوایی ارتش است.
 چهار
هواپیمای زیر اصلی ترین هواپیماهای تشریفاتی برای حمل سران کشور میباشند:

هواپیماهای تشریفاتی ایران - خرید بلیط هواپیما

جوانترین هواپیمای تشریفاتی ایران ایرباسی میباشد که در عکس شماره 4 مشاهده میکنید. همچنین برای حمل افراد و هیئت های مهم سیاسی و نظامی از فالکون استفاده میشود: 

هواپیماهای تشریفاتی ایران - خرید بلیط هواپیما

نویسنده : عطیه اوجانی


هواپیمایی آسمان
هواپیمایی تابان
هواپیمایی آتا
هواپیمایی معراج
هواپیمایی ایران ایر
هواپیمایی کاسپین
هواپیمایی نفت
هواپیمایی قشم
هواپیمایی ایران ایرتور
هواپیمایی ماهان
هواپیمایی کیش ایر
هواپیمایی زاگرس