امنیت پرواز هواپیماها و فرودگاه های ایران

تصور کنید برای یک سفر تفریحی سوار هواپیما شده اید ، در حالی که مشغول گوش دادن به موسیقی مورد علاقه تان و نوشیدن آبمیوه هستید و همه چیز بر وفق مراد است ناگهان ورق برگردد و از بلندگو اعلام شود که هواپیما ربایی صورت گرفته و کنترل هواپیما اکنون به دست رباینده هاست، یا به قول معروف های جک ( Hijack ) شده اید. چه عکس العملی نشان میدهید؟ جیغ میکشید؟ فریاد میزنید؟ گریه میکنید؟ اعتراض و خشونت را چاشنی کار میکنید؟  با دزدها همکاری میکنید؟ یا شجاعتتان گل میکند و از خودگذشتگی میکنید تا جان خود و بقیه را نجات دهید؟ همه این عکس العمل ها محتمل است به شرطی که اصلا هواپیماربایی رخ دهد.خیالتان را همین ابتدا راحت کنم، امروزه با وجود گارد مراقبت پرواز چنین امری غیر ممکن است.

امنیت پرواز هواپیماها و فرودگاه های ایران - خرید بلیط هواپیما

زیرا هر عمل یا شخص یا وسیله ای که بوی خطر بدهد یا باعث ایجاد اخلال در امنیت پرواز شود اجازه ورود به هواپیما را ندارد. به طور کلی تمامی جرایمی که امنیت پرواز را بر هم میزند اخلال در امنیت پرواز تلقی میشود. مثل هواپیماربایی، خرابکاری در فرودگاه و هواپیما، بمب گذاری، کشیدن اسلحه و گروگان گیری و ... . با این همه با وجود گارد امنیت پرواز هیچ گونه جای نگرانی برای شما مسافر عزیز وجود نخواهد داشت. البته این بدان معنا نیست که از گذشته همواره امنیت برقرار بوده است، زیرا هواپیماربایی در چند تاریخ به ثبت رسیده است.کلید ربایش هواپیما برای اولین بار در سال 49 زده شد و پس از 3 بار تکرار در همان سال، در سالهای 58، 62 تا 65 و 68 نیز صورت گرفت که دستمایه طنز فیلم اخراجی های 2 هم شد. اختتامیه هواپیماربایی های موفق هم در سال 74 برگزار شدو این کابوس از آن تاریخ به بعد هرگز تکرار نشد.

امنیت پرواز هواپیماها و فرودگاه های ایران - خرید بلیط هواپیما

گارد مراقبت پرواز از سال 50 توسط حراست شرکتهای هواپیمایی و یگان ویژه تکاوران شروع به کار کرد. بین سالهای 57 تا 63 این گارد منحل شد ولی با توجه به آسیب پذیر نشان دادن آن طبق اتفاقات گزارش شده، امام خمینی دستور تشکیل سپاه حفاظت هواپیما را صادر کرد. با وجود نقصها و ضعفهایی در چند سال ابتدایی رفته رفته امنیت پروازها به بالاترین میزان خود رسیده است و دلیل آن عواملی چون استفاده از نیروهای تحصیل کرده و متعهد و آموزش دیده، اجرای دقیق قوانین، استفاده از تجربیات، همفکری با دیگر ارگانها در صنعت حمل و نقل هوایی و بهره گیری کارکنان از رشته های رزمی و آمادگی جسمانی بالا میباشد. به طوریکه امروزه امنیت خطوط هوایی ایران از جایگاه رفیعی برخوردار است و برخی کشورها به آن لقب گارد آهنین داده اند. از نظر (ICAO) یعنی سیستم هواپیمایی بین المللی  کشوری، هم یکی از کشورهای تاپ در حوزه هوانوردی میباشد. از

امنیت پرواز هواپیماها و فرودگاه های ایران - خرید بلیط هواپیما

وظایف گارد مراقبت پرواز میتوان به موارد زیر اشاره کرد: خنثی کردن هرگونه تهدید و حمله، شناسایی و جستجو و امداد، برقراری ارتباط با ماهواره و پارازیت انداختن و قطع ارتباط دشمن، کاربری سلاحها و سیستم دفاعی هواپیما و بررسی تجهیزات. تمام این کارها در حین پرواز انجام میشود ولی برای حصول اطمینان کامل قبل از پرواز و سوار شدن به هواپیما مسافران و بارهایشان باید از فیلترهایی عبور کنند، فیلترهایی مثل اشعه ایکس، وارسی های دستی و فیزیکی و استفاده از ردیاب دستی تا از ورود اقلام ممنوعه به داخل کابین جلوگیری شود. وسایلی مثل چاقو، اسپری و افشانه های بالای 100 میل، اشیا منحنی با لبه تیز، چتر و ... که باید به عنوان بار پذیرش شده حمل شوند. همراه داشتن کبریت و فندک هم ممنوع میباشد. همچنین از پذیرش مسافرین مخمور یا مست که رفتارهای غیر طبیعی داشته باشند جلوگیری به عمل می آید . با وجود حساسیتهای بالای نیروی فداکار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی  در برقراری امنیت و مراقبت صد در صدی گارد امنیت دیگر جایی برای نگرانی وجود نخواهد داشت، پس موزیکتان را گوش دهید و از نوشیدن آبمیوه لذت ببرید و خیال بافی های ترسناک نکنید.خرید آنلاین بلیط هواپیما .


هواپیمایی آسمان
هواپیمایی تابان
هواپیمایی آتا
هواپیمایی معراج
هواپیمایی ایران ایر
هواپیمایی کاسپین
هواپیمایی نفت
هواپیمایی قشم
هواپیمایی ایران ایرتور
هواپیمایی ماهان
هواپیمایی کیش ایر
هواپیمایی زاگرس