آیا پرواز هواپیما بدون سوخت امکان دارد؟

در 24 آگوست سال 2001, پرواز ایر ترانست 236 با 301 مسافر و کادر پرواز, زمانیکه در حال پرواز برفراز اقیانوس اطلس از تورنتو کانادا به سمت لیسبون پرتغال بود, هر دو موتور آن از کار افتاد. علت این اتفاق نشست سوخت و در پی آن تخلیه ی مخزن سوخت بود. خلبانان پرواز تصمیم گرفتند که بدون نیروی موتور این هواپیما که 193 فوت طول داشت را در حدود 100 مایل به نزدیکترین فرودگاه در جزیره ی آزور, پرواز دهند.آیا این تصمیم عملی بود؟ بلی, ایمنی این پرواز بدون موتور توسط یک ملخ کوچک که باعث چرخش موتور خاموش می شود و به اختصار RAT نامیده می شود, تامین شد. در واقع RAT توربین کوچکی است که معمولاً به پمپ هیدرولیک یا مولد الکتریکی متصل شده و بعنوان منبع تولید انرژی مورد استفاده قرار می‌گیرد. RAT, انرژی تولیدی را از جریان هوای عبوری تولید می‌کند که بستگی به سرعت هواپیما دارد. 

آیا پرواز هواپیما بدون سوخت امکان دارد؟ - خرید آنلاین بلیط هواپیما

هواپیماهای مدرن از RAT فقط در مواقع اضطراری استفاده می‌کنند. هنگام از دست دادن موتورهای اصلی و کمکی, RAT نیروی مورد نیاز برای بخشهای حیاتی از جمله کنترل کننده‌های پرواز را تامین می کند و این امکان را به خلبان می دهد که به ابزارهای مهم برای کنترل هواپیما و اطلاعات لازم برای پرواز دسترسی داشته باشد. بعضی RATها فقط نیروی پمپ‌های هیدرولیکی را تامین می‌کنند که بجای مولدهای برق عمل می‌کنند. اخیراً در بسیاری از هواپیماها، RATهای کوچکی بصورت دائمی نصب شده‌اند و یک مولد الکتریکی کوچک یا پمپ بنزین را راه اندازی می‌کنند. در شرایط عادی، RAT  در داخل بدنه (یا بال) جمع شده و درصورت از دست رفتن کامل نیروی موتور هواپیما، به صورت دستی یا اتوماتیک بیرون می‌آید. در مدت زمان بین از دسترس رفتن نیروی موتور تا به کار افتادن RAT، از انرژی باتری‌ها استفاده می‌شود ، خرید بلیط هواپیما .

آیا پرواز هواپیما بدون سوخت امکان دارد؟ - خرید آنلاین بلیط هواپیما

RAT در هواپیماهای نظامی که می‌بایست درصورت از دست رفتن ناگهانی نیرو، به فعالیت خود ادامه دهند، بسیار معمول هستند. بسیاری از مدل های هواپیماهای مسافربری مدرن نیز به RAT مجهزند. در دهه ۱۹۶۰ هواپیمای Vicker VC 10 یکی از اولین هواپیماهای مسافربری بود که به این سیستم مجهز شد. هواپیمای ایرباس-۳۸۰ بزرگترین RAT در جهان را با قطر پروانه ۱٫۶۳ متر داراست درحالی که این عدد در حدود ۸۰ سانتی متر معمول است. یک RAT بزرگ معمولی بر روی یک هواپیمای مسافربری بسته به مولد آن، قادر به تولید ۵ تا ۷۰ کیلو وات توان است. مدلهای کوچکتر با سرعت هوای کمتر ممکن است تا ۴۰۰ وات توان داشته باشند. در دیگر استفاده‌های نظامی، تجهیزاتی مانند M61  Vulcan  (نوعی مسلسل یا توپ اتوماتیک هیدرولیک یا گازی شش لول است که با نیروی الکتریسیته شلیک می‌کند و با هوا خنک می‌شود) یا سیستمهای الکتریکی می‌توانند از RAT برای عملکردهای استاندارد خود استفاده کنند. RAT بسته به مدل هواپیما و شرکت سازنده در جاهای مختلفی از هواپیما قرار گرفته است. به عنوان مثال RAT در شکم بدنه  بویینگ 787 همانطور که در شکل زیر می بینید, و در ایرباس A360s در زیر بال سمت راست در یک محفظه قرار گرفته است.  در شکل های زیر نمونه های دیگری از RAT در هواپیماهای جنگی و مسافربری نشان داده شده است. پس بدون سوخت و با وجود RAT امکان کنترل پرواز تا مسافت مشخصی برای خلبان وجود دارد.

نویسنده : سارا مصطفی پور


هواپیمایی آسمان
هواپیمایی تابان
هواپیمایی آتا
هواپیمایی معراج
هواپیمایی ایران ایر
هواپیمایی کاسپین
هواپیمایی نفت
هواپیمایی قشم
هواپیمایی ایران ایرتور
هواپیمایی ماهان
هواپیمایی کیش ایر
هواپیمایی زاگرس