روس ها دوباره پیشنهاد ساخت (سوخو) در خاک ایران را دادند
 
سوخو
رييس شرکت هواپيمايي سوخو بار ديگر اعلام کرد که شرکت سوخو مي‌تواند حدود 100 هواپيماي مسافربري سوپرجت سوخو (SSJ100) را پس از برداشته شدن کامل تحريم‌ها علیه ایران،به ایران تحويل بدهند‌.

به گزارش نامه نيوز، ايليا تاراسنکو با بيان اينکه با کمپاني‌هاي خطوط هوايي ايران گفت‌وگو کرده‌ايم‌، افزود‌: انتظار مي‌رود حدود يکصد هواپيما ارسال شود و ايران مي‌تواند در روند توليد SSJ100 در خاک خودش شرکت کند اين امر پس از آزمايش ظرفيت‌هاي صنعتي ايران و کسب مجوزهاي ضروري امکان‌پذير است‌.

طبق گفته تارانسکو، تهران مي‌تواند اجزاي بدنه SSJ100 را توليد و خدمات پس از فروش را فراهم کند‌

اين در حالي است که چند هفته پس از آغاز گمانه‌زني‌هاي مختلف درباره احتمال خريد هواپيماهاي مسافرتي روس از سوي ايران، اين بار مسوولان شرکت هواپيمايي حتي تعداد هواپيماهايي که قصد فروش آن به ايران را دارند نيز مشخص کرده‌اند، آماري که مشخص نيست اين بار هم تکذيب مي‌شود يا بالاخره مقاومت ايران را مي‌شکند‌.

روس‌ها از چند هفته قبل از طريق خبرگزاري رسمي اسپوتنيک جو رسانه‌اي را آغاز کردند که نشان از مذاکره و حتي نهايي شدن آن براي خريد هواپيماهاي مسافرتي روسي از سوي ايران داشت‌.
در اين خبرها از سفر معاونت علمي و فناوري رييس جمهوري به روسيه استفاده شد تا نشان دهد ايران نيز به خريد اين هواپيماها علاقه داشته است، هرچند پس از انتشار اين خبر سازمان هواپيمايي ايران آن را تکذيب و اعلام کرد هيچ هواپيماي جديد روسي در اين زمينه مجوز نگرفته است اما اصرار روس‌ها ترديدها درباره اصل اين مذاکره را بيشتر کرد‌.

هواپيماي مسافرتي سوخو100 به عنوان نخستين توليد مسافرتي از سوي شرکت جنگي ساز سوخو هواپيمايي بود که فروش آن به ايران از سوي روس‌ها مطرح شده و در چند مرحله خبر از توافق نهايي درباره آن منتشر شد‌.

در ايران اما سازمان هواپيمايي کشوري تکليف خود را با اين گمانه زني‌ها روشن کرد و ورود هر هواپيماي جديد را منوط به تقاضاي رسمي ايرلاين‌ها و تاييد فني آن از سوي سازمان هواپيمايي کرد‌.
پس از آن دبير انجمن شرکت‌هاي هواپيمايي نيز رسما اعلام کرد نه تنها در حال حاضر مذاکره رسمي و قطعي بين ايرلاين‌هاي ايراني و طرف روس اتفاق نيفتاده که با توجه به نياز به تغيير کلي شرايط ناوبري و خدمات با وارد کردن مدل جديدي از هواپيما، ايرلاين‌ها ترجيح مي‌دهند از هواپيماهايي استفاده کنند که از قبل مقدمات استفاده از آن را داشته باشند‌.

با وجود تمام اين تکذيب‌ها اما به نظر مي‌رسد روس‌ها در فروش هواپيماي سوخو به ايران سر تسليم شدن ندارند‌. اين‌بار رييس شرکت هواپيمايي سوخو، اعلام کرده اين توليد‌کننده هواپيماي روسي حدود 100 هواپيماي مسافربري سوپر جت را پس از برداشته شدن کامل تحريم‌ها مي‌تواند به ايران تحويل دهد‌.

حرف‌هاي روس‌ها اين بار جنبه‌اي جديد نيز دارد و آن پيشنهاد بر قرار کردن خط توليد سوخو در ايران است‌. رييس اين شرکت گفته ايران مي‌تواند در روند توليدSSJ100 در خاک خودش شرکت کند اين امر پس از آزمايش ظرفيت‌هاي صنعتي ايران و کسب مجوزهاي ضروري امکان‌پذير است‌.

مشخص نيست در زماني که ايران هنوز خريد اين هواپيماها را تاييد نکرده روس‌ها چگونه سخن از امکان برقراري خط توليد در ايران مي‌کنند‌. بايد ديد در آينده نزديک و پس از لغو تحريم‌ها آيا حرف روس‌ها به کرسي مي‌نشيند يا ايرلاين‌هاي ايراني با کمک‌هاي مالي که دريافت مي‌کنند استفاده از ايرباس و بويينگ را بر مدل‌هاي روسي مشابه ترجيح خواهند داد‌.
 
منبع:namehnews.ir

هواپیمایی آسمان
هواپیمایی تابان
هواپیمایی آتا
هواپیمایی معراج
هواپیمایی ایران ایر
هواپیمایی کاسپین
هواپیمایی نفت
هواپیمایی قشم
هواپیمایی ایران ایرتور
هواپیمایی ماهان
هواپیمایی کیش ایر
هواپیمایی زاگرس