بلیط های هواپیما در دست چارتر ها

خرید بلیط هواپیما - بلیط ها ی هواپیما در دست چارتر ها

پرواز چارتری (Charter Flight) پروازهایی هستند كه بنا به سفارش چارتر‌كننده در بعضی از مسیرها برقرار می‌شوند و ممكن است برای یك مقطع بسیار كوتاه زمانی و روز‌های خاص مثل ایام نوروز و یا برای مقاطع طولانی تر مثل تابستان برنامه‌ریزی شوند؛ البته در بعضی از مسیرهای پروازی به دلیل وجود همیشگی تقاضا٬ پروازهای چارتری به‌طور سالانه برگزار می‌شوند.

اجاره به شرط سود
شركت‌های هواپیمایی كه خود نیز اقدام به فروش بلیط می‌كنند، معمولا خود نیز كادر پرواز و مجموعه‌ای از هواپیما در اختیار دارند. اینگونه شركت‌های هواپیمایی معمولا در سراسر كشور هم دفاتری برای فروش بلیط در مسیرهای پروازی تاسیس می‌كنند. اما به غیر از اینگونه دفاتر فروش بلیط، شكل دیگری هم از دفاتر فروش بلیط هستند كه دامنه فعالیت‌هایشان گسترده تر از فروش صرف بلیط است. اینگونه شركت‌ها هم در زمینه برگزاری تورها فعالیت می‌كنند و هم به نوعی شركت توریستی هستند. از سوی دیگر، فروش بلیط در این قبیل شركت‌ها هم دامنه وسیعی دارد، به گونه‌ای كه بلیط‌های قطار، هواپیما و اتوبوس همزمان با یكدیگر فروخته می‌شوند. به این ترتیب، ناگفته پیداست كه چارتر هواپیما و یا تعدادی از صندلی‌های آن، در مسیرهای مشخص یا حتی نامحدود، از عمده ترین فعالیت‌های سیر و سیاحتی این شركت هاست.

چارترها همچنان هستند
آن زمان كه بحث آزادسازی قیمت بلیط‌های هواپیما داغ بود، بسیاری بر این نكته تاكید می‌كردند كه اجرایی شدن این موضوع به نوعی می‌تواند به شكل گیری بازارهای سیاه در دوره‌های اوج سفر خاتمه دهد و اینگونه نیز استدلال می‌كردند كه در صورت آزاد بودن نرخ بلیط، هر شركتی ناگزیر است در قبال تعیین نرخ بلیط هواپیما، كیفیت خدمات و دامنه ارائه آن را به نحو هر چه بهتری گسترش دهد. از این رو با وجود قیمت‌ها در حد سقف بازار، سوداگران دیگر امكانی برای ایجاد بازار سیاه نخواهند داشت. مقصود اسعدی سامانی، دبیر انجمن شركت‌های هواپیمایی در پاسخ به نگرانی‌ها درباره اعمال مدیریت نرخ بلیط برای ایام نوروز یادآوری كرده است كه شركت‌ها با توجه به شرایط بازار و قیمت تمام شده، تلاش می‌كنند نرخ‌های مناسبی را تعریف و به مسافران عرضه كنند. او نرخ‌هایی را كه در حال حاضر به صورت مستقیم از طرف شركت‌های هواپیمایی و از طریق دفاتر مجاز فروش و سایت آنها عرضه شده نرخ‌های مناسبی می‌داند و وعده داده است بلیط‌های ایام نوروز نیز با همین دامنه قیمتی فعلی به فروش برسد. به گفته سامانی، با اجرای آزادسازی نرخ بلیط، سازمان هواپیمایی كشوری به عنوان نهاد حاكمیت صنعت هوانوردی به جای تعیین نرخ‌های تكلیفی، بر قیمت بلیط شركت‌ها نظارت خواهد كرد. آنطور كه او توضیح می‌دهد، بر اساس دستورالعمل آزادسازی، مسیرهایی كه مشمول دستورالمعل آزادسازی شدند تنها پروازهای برنامه‌ای هستند و پروازهای چارتری را شامل نمی‌شوند.

بازار سیاه
مساله پیش فروش بلیط‌های هواپیمایی، یكی از موضوعاتی است كه همواره در كانون مباحث مرتبط با حوزه مسافرت‌های هوایی قرار داشته است. به گفته فعالان این عرصه، ایرلاین‌های گوناگون فعال در این بخش، هرگز به‌طور رسمی و گسترده زمان مشخصی را برای آغاز فرایند پیش فروش اعلام نمی‌كنند. این در حالی است كه مدیران اغلب دفاتر گردشگری زمان دقیق آغاز پیش فروش بلیط‌های هواپیما در هر ایرلاینی را می‌دانند، غیر از اینكه در موعد مقرر هم خود اقدام به خریداری حجم وسیعی از بلیط هواپیما كرده و برای فروش‌های آتی نزد خود نگه می‌دارند. هر چند به ادعای همین دسته از مدیران، این اقدام اساسا معنای ایجاد وضعیتی مشابه بازار سیاه را نمی‌دهد، اما واقعیت این است كه انجام چنین اقدامی هیچ معنای دیگری غیر از زمینه‌سازی برای ایجاد بازار سیاه در این حوزه ندارد. این مساله تازگی هم ندارد. هر سال با نزدیك شدن به ایام نوروز و یا روزهای خاصی چون اربعین، اتفاقاتی از این دست هم رخ می‌دهد. در ایام اربعین سال جاری هم بازار سیاه بلیط هواپیما به مقصد نجف و كربلا به‌طور گسترده‌ای شكل گرفت تا آنجا كه موضوع به رسانه‌ها هم كشید. آبان سال جاری باشگاه خبرنگاران جوان در این رابطه نوشت: « نرخ فروش بلیط پرواز تهران- نجف- تهران برای این روز خاص یك میلیون و ۵۰۰ الی ۶۰۰ هزار تومان اعلام شد كه این رقم ۵۰۰ الی ۵۵۰ هزارتومان بالاتر از نرخ مصوب سازمان هواپیمایی كشور است. آن زمان مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن شركت‌های هواپیمایی در واكنش به این خبر به ایسنا گفت: « تمام پروازهای انجام شده به مقصد نجف با نرخ مصوب انجام شده است، حتی برخی از ایرلاین‌هایی كه هنوز پروازهایشان جای خالی دارد، برای پروازهای یك طرفه قیمت‌های پایین‌تری را نیز ارائه می‌كنند.

قیمت‌های متفاوت
اوایل ماه جاری محمد خداكرمی با بیان اینكه قبول ندارم قیمت بلیط هواپیما پس از آزادسازی افزایش یافته است از برنامه‌ریزی عرضه بلیط در ایام نوروز خبر داده و گفته بود: « در این زمینه نیز مانند اربعین از شركت‌های هواپیمایی دعوت می‌كنیم تا در رابطه با قیمت و دسترسی بلیط با آنها تفاهم کنیم. این در حالی است كه شركت‌های هواپیمایی مانند گذشته، از هم‌اكنون و بدون اعلام قبلی و عمومی، بلیط‌های خود را به آژانس‌های مسافرتی و چارتركنندگان فروخته‌اند. بر این اساس آژانس‌های مسافرتی و شركت‌های چارتركننده اقدام به فروش بلیط نوروز ۹۵ پروازهای داخلی به صورت «چارتر، «اكونومی و «بیزینس كرده‌اند. البته برای ایام غیرپیك نیز می‌توان به صورت خیلی محدود بلیط‌های به اصطلاح «سیستمی را تهیه كرد. گرچه انواع مختلفی از بلیط در اختیار مردم قرار می‌گیرد، اما این پروازها هیچ مزیتی نسبت به یكدیگر ندارند؛ به‌عنوان نمونه سطح خدمات، كترینگ و تاخیرات پروازی در انواع پروازهای مذكور كمترین تفاوتی با هم ندارند. بر این اساس قیمت پرواز تهران-شیراز هواپیمایی ماهان برای ۲۴ اسفند امسال ۳۱۴ هزار تومان است، حال آنكه نرخ بلیط همین بلیط در پرواز هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران ۱۹۷ هزار تومان است. همچنین نرخ پرواز پرطرفدار تهران-كیش برای ۲۵ اسفند امسال ایران‌ایر ۴۹۰ هزار تومان و ظرفیت این پرواز در روز یاد شده برای سایر ایرلاین‌های داخلی تكمیل است. نرخ پرواز كیش- تهران برای ۲۸ اسفند ۹۴،
۴۸۴ هزار تومان، پرواز تهران-مشهد برای ۲۷ اسفند ۴۰۰ هزار تومان و نرخ همین مسیر پروازی برای دومین روز از سال ۹۵ نیز حدود ۴۰۰ هزار تومان است.

بلیط ها در دست چارترهاست
پنجشنبه گذشته یكی از مدیران سازمان هواپیمایی كشوری از اختصاص ۱۹۵۰۰ پرواز برای ایام نوروز ۹۵ خبر داده و گفته است: «از این تعداد حدود ۶هزار پرواز خارجی و بقیه داخلی است. او از متقاضیان خرید بلیط هواپیما خواست نسبت به تهیه بلیط هواپیما از مراكز و سایت‌های غیرمجاز خودداری كنند. این در حالی است كه به گفته فعالان بازار حمل و نقل هوایی بخش اعظم ۱۹ هزار و ۵۰۰ پرواز نوروز ۹۵ به صورت چارتری در اختیار مردم قرار می‌گیرد و در این بین فقط پروازهای هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران است كه به صورت سیستمی به فروش می‌رسد و ۱۳ ایرلاین دیگر مدت‌هاست كه پروازهای خود را به چارتركنندگان واگذار كرده‌اند.


هواپیمایی آسمان
هواپیمایی تابان
هواپیمایی آتا
هواپیمایی معراج
هواپیمایی ایران ایر
هواپیمایی کاسپین
هواپیمایی نفت
هواپیمایی قشم
هواپیمایی ایران ایرتور
هواپیمایی ماهان
هواپیمایی کیش ایر
هواپیمایی زاگرس