قراردادی برای تحقق اقتصاد مقاومتی در صنعت هوایی کشور

جمهوری اسلامی ایران هم اکنون دارای 250 فروند هواپیما است که از این تعداد 150 هواپیما در حال پرواز 22 سال سن دارند و 100 فروند نیز زمین گیر است، همچنین در زمان حاضر 95 درصد برنامه‌ های پروازی تنها بر روی 10 فرودگاه کشور انجام می‌شود. براساس آنچه که وزیر راه و شهرسازی بهمن ماه گذشته درباره قرارداد خرید 118 فروند هواپیما از ایرباس فرانسوی ها به مجلس داد، این توافق با هدف نوسازی ناوگان کشور با مبلغ 10.5 میلیارد یورو به صورت اجاره به شرط تملیک به امضا رسیده است. این هواپیماها شامل 45 ایرباس از نوع  ای 320، 45 ایرباس از نوع ای 330، 45 ایرباس از نوع ای 350 و 12 ایرباس نیز از نوع ای 380 که دارای برد بلند و قاره پیماست که با آنها پروازهای مستقیم از ایران به تمام نقاط جهان بدون توقف امکان پذیر خواهد بود. خرید هواپیماهای ایرباس از سال 2016 میلادی اجرایی می شود و تحویل آن به مدت هشت سال انجام خواهد شد. براساس قرارداد منعقده 15 درصد هزینه ها برعهده شرکت ایرباس خواهد بود و 85 درصد دیگر از منابع مالی اروپایی تامین می شود. دولت یازدهم بازسازی ناوگان هوایی را از سال 92 یعنی اولین سال شروع به کار دولت یازدهم آغاز کرد. در این سال 12 هواپیمای کم سن و سال وارد ناوگان هوایی ایران شد و یک سال بعد با جدی شدن مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5، یکی از شرکت های هواپیمایی توانست 17 هواپیمای ایرباس را وارد صنعت هوایی کشور کند.
از این تعداد 15 فروند در مسیرهای خارجی علمیاتی شد و از قطعه های 2 فروند دیگر هم به دلیل اینکه بیشتر از 15 سال عمر کرده بودند برای رفع نقص فنی دیگر هواپیماها استفاده شد. بازسازی ناوگان هوایی کشور در پسا برجام و در شرایطی توسط دولت یازدهم پیگیری شد که در سال های اخیر شاهد بسیاری از حوادث ناگوار در صنعت هوایی کشور بودیم. براساس آمار شبکه ایمنی هوانوردی ایران، 1530 سانحه هوایی در میان هواپیماهای ایران رخ داده‌ است که بیش از نیمی از این حوادث مرگبار بوده‌اند. همچنین تا مرداد سال 88 تعداد 1720 نفر قربانی سوانح هوایی شدند و با محاسبه تعداد کشته‌ شدگان حوادثی که بعد از این تاریخ رخ داده است، شمار آن به عدد 1874 نفر می ‌رسد. از میان سوانح هوایی روی داده در کشور، 17 مورد مربوط به هواپیماهای مسافربری است که جمعاً 1237 نفر در این حوادث جان سپرده‌اند. این اعداد و ارقام تنها یک پیام دارد و آن اینکه اگر قرار باشد ناوگان هوایی همچنان فرسوده بماند باید در آینده بیش از این شاهد تلفات انسانی ایرلاین ها باشیم، در حالی که تامین پرواز یکی از مهمترین وظایف دولت و بخش خصوصی فعال در این حوزه محسوب می شود. از نظر مخالفان دولت تصمیم خرید این تعداد هواپیما در تضاد با اقتصاد مقاومتی است و مسئولان نبایستی دلارها را صرف خرید هواپیما می کردند، به گمان آنها هواپیما کالایی مصرفی است.
این حالی است که هواپیما صنعتی با تکنولوژی بالا محسوب می شود و خرید هواپیماهای جدید منجر به رشد کمی و کیفی خدمات، تقویت و توسعه ناوگان هوایی، افزایش اشتغالزایی به صورت مستقیم و غیر مستقیم، توسعه خدمات و پشتیبانی هوایی و درعین حال تحقق اقتصاد مقاومتی خواهد شد. این تصمیم دولت مردان نشان می دهد که ایران به دنبال بازکردن درهای اقتصاد کشور به روی دنیای مدرن، توسعه زیر ساخت های صنایع هوایی و به مشارکت طلبیدن شرکت های بزرگ هواپیمایی جهان برای سرمایه گذاری در ایران است. ضمن تاکید بر نقش محوری و انکار ناپذیر کشورمان در اتصال شرق به غرب و شمال به جنوب جهان، خرید هواپیماهای جدید فرصت خوبی است تا اعتماد مردم به صنعت هوایی جلب شود و از سویی ایرلاین های داخلی که در سال های سخت تحریم با رکود مواجه شده بودند در شرایط بهتری این صنعت را مدیریت کنند. به اعتقاد بسیاری از کارشناسان سیاست دولت در خرید هواپیماهای جدید، رویکردی مناسب از نقطه نظر اقتصادی است و در مسیر تقویت اقتصاد مقاومتی، توسعه اقتصادی و اشتغالزایی قرار دارد و همانگونه که وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده با نوسازی صنعت حمل و نقل هوایی سهم بهینه‌ ای به دست می‌آید و این حق مسلم ملت ایران است.


هواپیمایی آسمان
هواپیمایی تابان
هواپیمایی آتا
هواپیمایی معراج
هواپیمایی ایران ایر
هواپیمایی کاسپین
هواپیمایی نفت
هواپیمایی قشم
هواپیمایی ایران ایرتور
هواپیمایی ماهان
هواپیمایی کیش ایر
هواپیمایی زاگرس