3 اولویت ایران برای همکاری با شرکت هواپیمایی لوفت هانزا

وزیر راه و شهرسازی ایران گفت: لجستیک، تعمیر و نگهداری هواپیماها و بازسازی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی از مهمترین اولویت های حمل و نقل هوایی ایران برای همکاری با شرکت آلمانی «لوفت هانزا»ست. به گزارش ایرنا، عباس آخوندی در دیدار با مدیر گروه شرکت های هواپیمایی لوفت هانزا بر اهمیت موضوع لجستیک برای ایران تاکید کرد آخوندی موضوع تعمیر و نگهداری و بهره برداری (ام.آر.اُ-MRO) از هواپیما را دیگر اولویت وزارت راه و شهرسازی در زمینه حمل و نقل هوایی عنوان کرد و گفت: ایجاد و تاسیس امکانات تعمیر و نگهداری در فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) هم برای ما و هم برای مشتریان بسیار مهم و امکان پذیر است.
وی به اهمیت نقش مشاوره اشاره کرد و گفت: در پی آنیم که روابط خود را در سطح جهانی بهبود ببخشیم و شرکت هواپیمایی هما را به یک شرکت هواپیمایی در سطح جهانی تبدیل کنیم و بر این اساس، طراحی یک راهبرد برای توسعه این شرکت هواپیمایی دارای اهمیت است. آخوندی اضافه کرد: در فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) در حال توسعه یک شهر فرودگاهی با مناطق آزاد و ویژه اقتصادی هستیم. وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: قصد داریم شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) را به هاب لجستیکی منطقه تبدیل کنیم. وی گفت: درباره زنجیره ارزش، هتل و گردشگری و نمایشگاه ها که باید در این منطقه فراهم شود، نگاه ویژه ای وجود دارد؛ بنابراین باید رویکرد جامع و گسترده ای به مباحث لجستیکی و نقشی داشت که ایران می تواند به عنوان پیشگام در منطقه ایفا کند. افزایش همکاری با لوفت هانزا «فرهاد پرورش» مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی، در این نشست گفت: لوفت هانزا و سایر شرکت های آلمانی از نخستین شرکت هایی بودند که پس از برجام به ایران وارد شدند و توافق های خوبی در حوزه آموزش بین دو کشور وجود داشته است. شامگاه بیست و ششم دی ماه با انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره انجام تعهدات هسته ای ایران در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، اجرای تعهدات طرف مقابل (گروه 1+5) یعنی روند لغو تحریم های هسته ای غرب علیه تهران آغاز شد.
 بر پایه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که بیست و سوم تیرماه بین جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 (انگلیس، فرانسه، آمریکا، روسیه و چین به همراه آلمان) با حضور اتحادیه اروپا نهایی شد، باید در ازای کاهش برخی فعالیت های اتمی تهران، تحریم های هسته ای علیه این کشور لغو شود. مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی افزود: از مهمترین موضوع های ما تعمیر موتور هواپیماها بود که شرکت های مختلف بین المللی با دریافت مجوزهای لازم پس از برجام همکاری های خود را با ایران از سر گرفتند. وی ابراز امیدواری کرد یادداشت تفاهم با لوفت هانزا شامل موارد فنی و تجاری، سیستم ها، بهره برداری و مشاوره، یک توافق خوب بین دو طرف باشد. پرورش تاکید کرد این همکاری ها که برای مدتی متوقف شده بود، در ماه آوریل (فروردین- اردیبهشت) با حضور لوفت هانزا در ایران افزایش می یابد. وی اضافه کرد: معتقدیم با توجه به پویایی بازار ایران و ظرفیت های آن، برای تحقق بخشیدن به تفاهمنامه ها باید همکاری های دوجانبه با سرعت بیشتری پیگیری شود. شرکت «ای.دی.پی» چهار ماه دیگر توسعه فرودگاه های ایران را آغاز می کند «اصغر فخریه کاشان» قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین الملل و تامین مالی، در این نشست گفت: توسعه فرودگاه ها بر اساس قرارداد با شرکت فرانسوی ای.دی.پی (ADP ) انجام می شود. وی ادامه داد: پیش بینی می شود پس از امضای اسناد تا چهار ماه دیگر این شرکت فرانسوی فعالیت خود را در ایران آغاز کند.
قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین الملل و تامین مالی گفت: شرکت هلندی «ناکو» نیز نظارت بر طرح را به عهده گرفته و وعده داده است طرح را در زمان مقرر به سرانجام برساند. مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی (هما) و «هری هومیستر» مدیر گروه شرکت های هواپیمایی لوفت هانزا، در حضور وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران این تفاهمنامه همکاری در پنج زمینه فنی، بازرگانی، سیستم ها و نرم افزارهای هوانورد، عملیات ناوبری هوایی و تجدید ساختار را امضا کردند. بخش فنی شامل همکاری گسترده در زمینه تعمیر و نگهداری هواپیما و بخش بازرگانی نیز شامل همکاری در مورد انتقال مسافر و بار خواهد بود.


هواپیمایی آسمان
هواپیمایی تابان
هواپیمایی آتا
هواپیمایی معراج
هواپیمایی ایران ایر
هواپیمایی کاسپین
هواپیمایی نفت
هواپیمایی قشم
هواپیمایی ایران ایرتور
هواپیمایی ماهان
هواپیمایی کیش ایر
هواپیمایی زاگرس