خط متروی فرودگاه مهرآباد افتتاح شد

خط متروی فرودگاه مهرآباد با حضور شهردار تهران و معاون اول رئیس جمهور افتتاح شد. خط مترو فرودگاه مهرآباد به عنوان متفاوت‌ترین مسیر ریلی و تونلی درون شهری پایتخت باطول حدود 2 کیلومتر، از مسیر خط 4 مترو و در ایستگاه مترو بیمه انشعاب دارد. این خط با 4 ایستگاه شامل ایستگاه بیمه، ایستگاه شماره 1 فرودگاه، ایستگاه شماره 2 فرودگاه و ایستگاه شماره 3 فرودگاه، امکان دسترسی آسان شهروندان رابه ترمینال‌های فرودگاه مهرآباد و ناوگان مترو تهران و حومه برقرار خواهد کرد.
این خط مترو، طراحی و مبلمان متفاوتی را برای تردد مسافران فرودگاهی نسبت به دیگر خطوط مترو تهران داراست؛ همچنین مبلمان داخلی واگن‌ها مخصوص حمل توشه همراه مسافر، سرفاصله حرکت قطارها و نیز قابلیت تردد قطارها به صورت هوشمند و بدون راننده از دیگر ویژگی‌های منحصر به فرد این خط مترو است. برای ساخت ایستگاه بیمه به طول 160 متر و به روش ترانشه باز 105000 متر مکعب خاکبرداری، 5300 تن میلگرد، 38000 متر مکعب بتن‌ریزی و 35000 متر مربع قالب‌بندی به کار رفته است. در این ایستگاه به منظور تردد آسان مسافران 16 دستگاه پله‌برقی و چهار کابین آسانسور تعبیه شده است.در تونل مسیر دو کیلومتری مترو فرودگاه که به روش NATM اجرا شده است 168000 مترمکعب خاکبرداری، 5000 تن میلگرد، 17600 مترمکعب بتن‌ریزی و 29800 مترمربع قالب‌بندی به کار رفته است.
در ایستگاه‌های سه گانه فرودگاه هم که به روش زیرزمینی اجرا شده در مجموع 124 هزار متر مکعب خاکبرداری، 7350 تن میلگرد، 49700 متر مکعب بتن ریزی و 61400 مترمربع قالب‌بندی به کار رفته است. همچنین برای آسایش و رفاه حال شهروندان، 24 دستگاه پله‌برقی و 12 کابین آسانسور در این ایستگاه‌ها نصب و راه‌اندازی شده است. پیش‌بینی می‌شود از طریق این خط روزانه حدود70 هزار سفر و جابجایی انجام شود.با بهره‌برداری از خط مترو فرودگاه مهرآباد، تعداد ایستگاه‌های متروی تهران به 100 ایستگاه افزایش می‌یابد و تهران در باشگاه 30 کلان شهر جهان که دارای بیش از 100 ایستگاه مترو هستند، قرار خواهد گرفت.ناوگان مترو تهران پیش از این از طریق خط 3 به ایستگاه راه‌آهن کشور متصل شده و علاوه بر فرودگاه مهرآباد، قرار است در آینده نیز فرودگاه بین‌المللی حضرت امام خمینی(ره) از طریق مسیر خط مترو تهران- پرند به مترو پایتخت متصل شود.


هواپیمایی آسمان
هواپیمایی تابان
هواپیمایی آتا
هواپیمایی معراج
هواپیمایی ایران ایر
هواپیمایی کاسپین
هواپیمایی نفت
هواپیمایی قشم
هواپیمایی ایران ایرتور
هواپیمایی ماهان
هواپیمایی کیش ایر
هواپیمایی زاگرس