افزایش نظارت بر قیمت بلیط هواپیما دلال بازی را کاهش داد

نظارت بیشتر بر فروش بلیط هواپیما در ایام تعطیلات نوروزی امسال و تعیین قیمت ها بر اساس بازار رقابتی، سبب شده است که از جولان واسطه ها کاسته شده و مسافران نوروزی بتوانند بلیط های خود را با قیمت مناسب تهیه کنند. همه ساله با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال قیمت بلیط، افزایش می یافت و واسطه ها در این بازار جولان می دادند به گونه ای که در سال های گذشته برخی اخبار از افزایش چند برابری قیمت ها در مسیرهای پرتردد حکایت داشت. نبود نظارت سبب می شد که شماری از آژانس های مسافری سوءاستفاده کرده و به بهانه پروازهای چارتری، بلیط ها را به قیمت گزاف در اختیار مسافران نوروزی قرار دهند. اما امسال به نسبت سال های گذشته کنترل بیشتری برای فروش بلیط هواپیما در ایام تعطیلات نوروزی انجام شد تا مردم بتوانند با قیمت های مناسبی بلیط مورد نیاز خود را تهیه کنند.
سال گذشته شرکت های هوایی تابع نرخ های تکلیفی بودند و قیمت رفت و برگشت هواپیماها، یکسان تعیین و این سبب می شد که مردم برای تهیه بلیط با مشکلات زیادی مواجه شده و با گاهی با واسطه، قیمت های بسیاری برای آن پرداخت کنند. اما امسال، شرکت های هوایی با آزاد شدن نرخ خدمات هوایی، قیمت بلیط خود را براساس بازارهای رقابتی تعیین کردند و در این شرایط مردم نیز با استقبال بیشتر از سفرهای هوایی، توانستند بلیط های خود را با قیمت مناسبی تهیه کنند. رئیس سازمان هواپیمایی کشوری همزمان با آغاز سفرهای نوروزی به خبرنگار ایرنا گفت: برای انجام سفرهای نوروزی مجوز بیش از 20 هزار پرواز برنامه ای و فوق العاده صادر شده است تا مردم بتوانند به سهولت سفرهای نوروزی خود را با استفاده از ناوگان حمل و نقل هوایی انجام دهند. علی عابدزاده با بیان اینکه در روزهای عادی برای عرضه بلیط هواپیما مشکلی نداریم، افزود: در زمان تعطیلات با استقبال زیاد، مشکلاتی به وجود می آید، اما امسال با نظارت بیشتر بر بازار توانستیم شرایط مناسبی را برای هموطنان به وجود آوریم. وی گفت: جلسه های متعددی با حضور نمایندگان شرکت های هوایی و آژانس های دفاتر خدماتی در سازمان هواپیمایی کشوری برگزار و قرار شد که در تعطیلات نوروزی شرکت ها بازار را مدیریت کنند تا مردم بتوانند بلیط های مورد نیاز خود را براساس قیمت های شرکت های هوایی تهیه کنند.
تعدادی از مسافرانی هوایی که عازم شهرهای مختلف بودند در فرودگاه مهرآباد به خبرنگار ایرنا گفتند: امسال بلیط مورد نیاز خود را با قیمت مناسبی تهیه کرده ایم و حتی قیمت بلیط برگشت در برخی از مسیرها بسیار پایین بوده است. یک مسافر در ترمینال شماره یک فرودگاه مهرآباد که عازم کیش بود، گفت: امسال بلیط رفت و برگشت خود را کمتر از پنج میلیون و 500 هزار ریال تهیه کرده ایم. مسافر دیگری که عازم شیراز بود، گفت: بلیط مورد نیاز خانواده خود را طبق قیمت مصوب شرکت های هوایی خریداری کرده ایم و امسال شاهد دلال بازی و واسطه گری در بازار بلیط هواپیما نبودیم. مدیرکل نظارت بر شرکت های هواپیمایی سازمان هواپیمایی کشوری در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، گفت: همزمان با آغاز تعطیلات نوروزی 14 شرکت داخلی با 163 فروند هواپیما به هموطنان خدمت رسانی می کنند. مرتضی دهقان افزود: همچنین 35 شرکت هواپیمایی خارجی نیز در انجام پروازهای بین المللی در کنار شرکت های داخلی در این روزها به هموطنان خدمت رسانی می کنند و برای سفر به 50 مقصد بین المللی برنامه ریزی شده است. وی گفت: از سه ماه پیش، برنامه ریزی برای انجام سفرهای هوایی در تعطیلات نوروزی آغاز و جلسه های متعددی با شرکت های هوایی و انجمن های صنفی برگزار شد تا بلیط با قیمت مناسبی به دست مردم برسد.
وی با بیان اینکه در گزارش های بازرسان از بازار فروش بلیط هواپیما، مردم رضایتمندی بیشتری داشتند، اضافه کرد: ممکن است در برخی از روزها از جمله 28 اسفندماه به دلیل شلوغی، مردم با مشکلاتی بلیط های مورد نیاز خود را تهیه کنند. دهقان، به ظرفیت خالی شماری از پروازهای ایام نوروز اشاره کرد و گفت: هم اکنون، پروازهای برگشت از کیش، مشهد و قشم بسیاری از ظرفیت ها خالی مانده است و مردم به راحتی می توانند در این مسیر بلیط های مورد نیاز خود را تهیه کنند. وی به ابلاغ دستورالعمل رعایت حقوق مسافران به شرکت های هوایی اشاره کرد و گفت: با پیگیری های انجام شده همه شرکت های هوایی این دستورالعمل را به خوبی به مورد اجرا گذاشته اند و مردم در این خصوص مشکلی ندارند. دهقان اظهار داشت: پیش بینی ما این است که در ایام تعطیلات نوروزی حدود سه میلیون مسافر از طریق ناوگان حمل ونقل هوایی در مسیرهای داخلی و خارجی جابه جا شوند. بررسی های میدانی روزهای اخیر خبرنگار ایرنا در ترمینال های شماره دو، چهار و 6 فرودگاه مهرآباد نشان می دهد که بسیاری از هموطنانی که عازم سفرهای نوروزی به خصوص به شهرهای پرتردد بودند بلیط های خود را با قیمت مناسب و مصوب شرکت های هوایی تهیه کرده و از نحوه فروش بلیط رضایت نسبی داشتند.


هواپیمایی آسمان
هواپیمایی تابان
هواپیمایی آتا
هواپیمایی معراج
هواپیمایی ایران ایر
هواپیمایی کاسپین
هواپیمایی نفت
هواپیمایی قشم
هواپیمایی ایران ایرتور
هواپیمایی ماهان
هواپیمایی کیش ایر
هواپیمایی زاگرس