افزایش پروازهای عبوری دستاورد پسابرجامی است

رییس كمیسیون عمران مجلس، اجرای دو طرح باز مهندسی فضای ‌كشور و طرح ملی مدیریت آسمان ایرانشهر را در حفظ و گسترش پروازهای عبوری اثرگذار خواند و گفت: با ورود هواپیماهای جدید و مدیریت درست آسمان كشور، ایران یكی از دو كشور اول در زمینه جذب توریست و تبدیل شدن به نقطه هوایی پرتردد دنیا خواهد شد. محمدرضا رضایی كوچی رییس كمیسیون عمران مجلس، در گفت‌وگو با پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، گفت: پس از برجام فضا برای فعالیت و افزایش فضای پروازهای عبوری بسیار مناسب شده است، ضمن آنكه تحولات اخیر منطقه، عبور ایرلاین‌های بین‌المللی از آسمان ایران و همچنین تقاضا برای استفاده از آسمان ایران را افزایش داده است.

نماینده جهرم در مجلس افزود: با ورود هواپیماهای جدید و مدیریت درست آسمان كشور، ایران یكی از دو كشور اول در زمینه جذب توریست و تبدیل شدن به نقطه هوایی پرتردد دنیا خواهد شد و این نویدبخش فصلی تازه در صنعت هوانوردی ایران است.  ‌وی با بیان اینكه در سال ۹۴ درحدود ۴۴۰هزار پرواز خارجی از آسمان ایران با متوسط بیش از ۶میلیون نفر مسافر خارجی عبور كرده است، تصریح كرد: عبور بیش از ۶میلیون مسافر خارجی از منطقه هوایی ایران بدون هیچ‌گونه خطر و تهدیدی حاكی از آن است كه ایران در بحث امنیت و مباحث مرتبط با رعایت حقوق بشر موفق بوده است. نماینده جهرم در مجلس دهم، با بیان اینكه ما ظرفیت افزایش تعداد مسافران و پروازهای خارجی را داریم، تصریح كرد: امن بودن آسمان كشور و همچنین گسترش مسیرهای مستقیم هوایی، پروازهای عبوری بیشتری را به آسمان ایران كشانده و سهم اقتصادی ایران از صنعت هوایی را افزایش داده است.  وی با بیان اینكه این پروازها منجر به درآمد هزار میلیارد تومانی برای كشور شده است، گفت: در صورت مدیریت صحیح تقاضا، درآمد ارزی ایران از محل پروازهای عبوری به میزان چشمگیری افزایش خواهد یافت.

وی طرح ملی آسمان ایرانشهر و همچنین اجرای طرح بازمهندسی فضای كشور را در این راستا مثبت ارزیابی كرد و گفت: لازم است با ادامه پیاده‌سازی طرح ملی مدیریت آسمان ایرانشهر و كوتاه كردن مسیرهای پروازی، تعداد پروازهای عبوری بیشتری را به سمت آسمان كشورمان سوق دهیم. رییس كمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با تاكید بر مدیریت جریان پروازهای عبوری و با بیان اینكه ایران موقعیت بسیار مناسبی را برای پروازهای عبوری در جهان داشته و ظرفیت فضای آن جای فعالیت بسیاری دارد، گفت: در صورتی می‌توانیم جایگاه گذشته خود را در صنعت هوایی به دست آوریم كه همزمان با نوسازی ناوگان هوایی و ورود هواپیماهای جدید، زیرساخت‌های فرودگاهی و ناوبری ایران را نیز ساماندهی كنیم.


هواپیمایی آسمان
هواپیمایی تابان
هواپیمایی آتا
هواپیمایی معراج
هواپیمایی ایران ایر
هواپیمایی کاسپین
هواپیمایی نفت
هواپیمایی قشم
هواپیمایی ایران ایرتور
هواپیمایی ماهان
هواپیمایی کیش ایر
هواپیمایی زاگرس